Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zagra w sieci

"Chlebem i solą", "E-migrant" - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Narodowy Teatr I. Franki w Iwano-Frankiwsku

"E-migrant" został zrealizowany przez Martynę Majewską, jedną z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia, ostatnio nagrodzoną na Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie za film Maria nie żyje.

Spektakl opowiada o młodym człowieku, który osiedla się na wyspie pośrodku jeziora, zrywając wszelkie więzi z pełnym hipokryzji światem dorosłych.

Konfrontacja pokoleń i ich zupełnie rozbieżnych sposobów patrzenia na świat może być ciekawa i dla młodszych, i dla dojrzałych widzów. W realizacji twórcy wykorzystali poetykę teatru telewizji, dokumentu i mockumentu, pamiętnika internetowego i techniki video-art, w tym zdjęcia z drona.

"Chlebem i solą" to przedsięwzięcie powstałe we współpracy Teatru Modrzejewskiej z Narodowym Teatrem Muzyczno-Dramatycznym im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) na Ukrainie. Artyści i realizatorzy z obu krajów stworzyli spektakl w poetyce teatru verbatim – aktorzy odgrywają rzeczywistych ludzi, przytaczając dosłownie ich wypowiedzi. Zestawia się tu ze sobą opowieści polskie i ukraińskie, aby w ten sposób artystycznie zbadać i porównać dwa punkty widzenia na emigrację Ukraińców do Polski – zjawisko, które zmienia oba nasze kraje i społeczeństwa.

Oba spektakle dostępne na kanale YouTube Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, na jego stronie www i Facebooku nieodpłatnie o godz. 19.00 w porze emisji.

(-)
Onet.Kultura
14 listopada 2020

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia