Teatr na wsi

Teatr do Potęgi IV – kolejna edycja projektu „Lato w teatrze" nadchodzi.

W tym roku kolejna edycja „Lata w teatrze" realizowana przez Teatr Figur Kraków, przenosi się na wieś.

Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lanckoronie w dniach 19 sierpnia - 1 września planujemy organizację warsztatów teatralnych dla dzieci w czterech miejscowościach: Jastrzębi, Izdebniku, Skawinkach i Lanckoronie. Ponieważ będzie to pierwsze tak intensywne i długie działanie teatralne w gminie, głównymi tematami będą teatr, wioski i sami uczestnicy warsztatów.

W Jastrzębi spróbujemy odnieść się do tajemniczego starego teatru, który mieści się na terenie jednego z gospodarstw. W trakcie zajęć powstaną makiety teatru, wystawa scenografii do wymarzonego spektaklu, kostiumy.

W Izdebniku chcielibyśmy założyć grupę cyrkową – dzieci nauczą się chodzić po linie, jeździć na monocyklu, chodzić na szczudłach a następnie wykorzystując te umiejętności stworzą spektakl uliczny.

W Skawinkach spróbujemy połączyć zamiłowanie do tańca tamtejszych dzieci z działaniami rytmicznymi oraz teatrem ruchu.

W Lanckoronie umiejscowimy centrum informacyjne. Uczestnicy zajęć raz na kilka dni będą przygotowywali krótkie relacje z działań projektowych; w zależności od ich upodobań będą one miały charakter afisza, wystąpienia, słuchowiska, gazetki.

Każda grupa będzie miała swojego głównego prowadzącego, odpowiedzialnego za przygotowanie finałowej prezentacji, jednak będą oni wspierani przez sztab specjalistów: scenografów, muzyków, pedagogów cyrku, tancerzy etc. Każda grupa będzie odpowiedzialna za wszystkie aspekty swojej pracy: scenografię, oprawę dźwiękową, światło oraz lokalną promocję.

Zajęcia będą się  odbywały w poszczególnych miejscowościach w godz. 9.30-12.30 lub 13.00-16.00. Dodatkowe warsztaty dla wszystkich uczestników projektu będą realizowane w Lanckoronie w godz. 17.00-20.00.

Planujemy dwa pokazy finałowe:

31 sierpnia (sobota) – w Lanckoronie (wspólny pokaz wszystkich grup warsztatowych)

1 września (niedziela) – w poszczególnych miejscowościach (każda grupa zaprezentuje wyniki pracy w swojej miejscowości)

Zapraszamy dzieci i młodzież:

Skawniki – grupa rytmiczno-muzyczna (12-16 lat)

Izdebnik – grupa cyrkowa  (12-16 lat)

Jastrzębia – grupa kostiumowo-scenograficzna (8-14 lat)

Lanckorona – grupa promocyjno-happeningowa (8-14 lat)

Zapisy na zajęcia prowadzi:

Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie

ul. Krakowska 473, 34-143 Lanckorona
tel. + 48 33 876 35 67

Dodatkowych informacji dotyczących projektu udziela:

Teatr Figur Kraków

ul. Limanowskiego 50/5, 30-551 Kraków

tel. + 48 606 151 995

e-mail: teatr@teatrfigur.pl

„Lato w teatrze" jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają  się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą  na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:

Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów), Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica" (Bukownica), Miejski Ośrodek Kultury (Dynów), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice), Miejski Teatr „Miniatura" (Gdańsk), Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno), Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice), Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" (Kielce), Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina), Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „NOVA" (Łośno), Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź), Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź), Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna), Fundacja FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek „Pleciuga" (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr „Baj Pomorski" (Toruń), Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)

(-)
Materiał Teatru
26 lipca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...