Teatr nie jest dziełem indywidualnym

Wraz z początkiem sezonu 2014/2015 objęliśmy dyrekcję Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Nie chcielibyśmy jednak, aby publiczność TPB sądziła, że program, który przedstawiamy jest wyłącznie naszym dziełem. Teatr nie jest i nigdy nie będzie działalnością indywidualną, tak jak spektakl nie jest wyłącznie działaniem reżysera. Za programem TPB na lata 2014-2017 stoi zespół ludzi, którzy wspólnie z nami ten program tworzyli i z którymi współpracować będziemy nad jego realizacją.

Miło nam, że możemy ich Państwu przedstawić. Nowy zespół programowy Teatru tworzą: Marta Keil, Agnieszka Jakimiak, Dorota Ogrodzka, Agata Siwiak, Joanna Krakowska.

Współtworzyć Teatr Polski w Bydgoszczy wraz ze stałym zespołem będą: Iga Gańczarczyk, Wiktor Rubin, Jolanta Janiczak, Michał Borczuch, Tomasz Śpiewak, Weronika Szczawińska, Agnieszka Jakimiak, Agata Maszkiewicz, Michał Korchowiec, Anna Maria Kaczmarska, Agata Skwarczyńska, Krzysztof Kaliski – wybitni twórcy młodego pokolenia: dramaturdzy, reżyserzy, scenografowie, kompozytorzy.

W najbliższym sezonie Teatr zmieni obszary swojego zainteresowania, zwróci uwagę na zdecydowanie zbyt słabo dotąd w Polsce zauważaną tematykę globalną, podejmie toczącą się szeroko debatę na temat demokracji, będzie zastanawiać się nad możliwościami utopijnych rozwiązań społecznych, ekonomicznych i politycznych. Na scenie Teatru Polskiego pojawią się nowe, specjalnie dla nas napisane teksty (Afryka Agnieszki Jakimiak, Detroit Jolanty Janiczak), adaptacje tekstów klasycznych (Thermidor Stanisławy Przybyszewskiej, Faust Goethego, Samuel Zborowski Juliusza Słowackiego), rewizje zapomnianej klasyki XX wieku (Murzyni Jeana Geneta), międzynarodowe projekty rezydencyjne (Błękitnie Agaty Maszkiewicz), edukacyjne (Młoda Scena, Demokracja), a także specjalny projekt kuratorski (Interwencje Agaty Siwiak), w którym młodzi twórcy w duetach z reporterami podejmować będą dotąd nieopisane tematy społeczne, łącząc teatr, dziennikarstwo zaangażowane, aktywizm i działania społeczne. Do Bydgoszczy przyjadą również znakomici twórcy m.in. z Libanu, Armenii, Irlandii, Serbii i Niemiec, by razem z zespołem Teatru i jego widzami poszerzać granice myślenia o tym, czym jest teatr i komu jest dziś potrzebny. Wspólnie będziemy także przyglądać się samej instytucji teatralnej i temu, jak funkcjonuje - w kontekście współczesnej kultury, polityki, ekonomii.

Myślimy o Teatrze Polskim jako o instytucji demokratycznej, otwartej dla wszystkich. Nie chcemy stwarzać dla naszych odbiorców barier, łącząc zarazem potrzebę udziału w debacie publicznej, jak i ambicję tworzenia dzieł o wysokiej jakości artystycznej. Zależy nam na tym, żeby wszyscy czuli się w Teatrze swobodnie, uczestnicząc w jego działaniach i wymianie myśli na równych prawach. Chcielibyśmy, by Państwo wiedzieli, że Teatr Polski to miejsce, gdzie można przyjść o każdej porze dnia i zawsze zastanie się drzwi otwarte. Będzie można się tu spotkać, porozmawiać, wziąć udział w warsztatach i programach edukacyjnych, wspólnie obejrzeć filmy, posłuchać muzyki, debaty albo przy filiżance kawy poczytać jedną z wielu udostępnionych Państwu książek.

W naszym przekonaniu teatr nigdy nie jest dziełem indywidualnym: powstaje w wyniku pracy zespołowej. Oznacza to również, że relacje z publicznością nigdy nie mogą być budowane jednostronnie. Zwłaszcza, gdy mówi się i pisze o przywiązaniu do reguł demokratycznych. Oczekujemy więc na Państwa z niecierpliwością. Zachęcamy do włączania się w nasze działania i do rozmowy z nami: wymiany pomysłów, idei, myśli i inspiracji. Mamy nadzieję, że wspólnie stworzymy nową jakość bydgoskiego teatru.

Z wyrazami szacunku, Wasi

Paweł Wodziński , Bartosz Frąckowiak
Materiał Teatru
14 października 2014

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia