Teatr nie zna granic!

Polsko-Niemieckie Dni Teatru w Schwedt

W bezpłatnych Polsko-Niemieckich Dniach Teatru w Schwedt, w ramach sieci viaTEATRI weźmie udział także Opera na Zamku w Szczecinie. Gospodarzem Polsko-Niemieckich Dni Teatru 2019 jest Teatr Uckermärkische Bühnen w Schwedt.

26 i 27 października w teatrze w Schwedt odbędzie się druga edycja Polsko-Niemieckich Dni Teatru. Ten weekend przebiegać będzie pod hasłem „Teatr nie zna granic". Projekt ten jest wspólnym przedsięwzięciem teatru w Schwedt, Opery na Zamku w Szczecinie oraz Teatru Pomorza Przedniego w ramach sieci teatralnej viaTEATRI. Trzy partnerskie teatry przygotowały różnorodny program imprezy obejmujący klasyczny dramat, przedstawienie baletowo-muzyczne dla dzieci, operetkę i operę. Wszystkie przedstawienia dla polskich i niemieckich widzów prezentowane są bez barier językowych. Wstęp na przedstawienia jest bezpłatny, jednak ze względów organizacyjnych organizatorzy proszę o rezerwację miejsc na widowni w kasie teatru w Schwedt.

Jako pierwsza podczas Polsko-Niemieckich Dni Teatru zaprezentuje się w sobotę, 26 października Opera na Zamku w Szczecinie z interaktywnym przedstawieniem baletowo-muzycznym dla dzieci w wieku od roku do sześciu lat. Dzieci w towarzystwie rodziców i opiekunów mają możliwość poznania świata muzyki, dźwięków i tańca poprzez wspólną zabawę. Inspiracją do przedstawienia są „Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego.

Tuż po zakończeniu tego przedstawienia mieć będzie miejsce oficjalne otwarcie Polsko-Niemieckich Dni Teatru z udziałem prominentnych gości i przedstawicieli partnerskich instytucji. Kolejny punkt programu to inscenizacja dramatu „Norymberga" przygotowana przez zespół teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt. To cieszące się dużą popularnością przedstawienie to thriller polityczny, który przed kilkoma tygodniami miał swą premierę w Schwedt. Spektakl prezentowany jest z elektronicznym tłumaczeniem dialogów na język polski. Początek przedstawienia o godzinie 19.00. Do dyspozycji widzów pozostało już tylko niewiele kart wstępu.

W niedzielę 27 października zaprezentuje się Teatr Pomorza Przedniego [Theater Vorpommern] z podwójnym przedstawieniem muzycznym w Dużej Sali teatru w Schwedt. Najpierw, o 19.00, Widzowie zobaczyć mogą operę „Gratulujemy" Mieczysława Weinberga, a następnie (po przerwie) operetkę buffo Jacquesa Offenbacha pt.: „Wódz Wieczorny Wiatr".

To już druga edycja Polsko-Niemieckich Dni Teatru. Cykl ten przygotowują wspólnie teatr w Schwedt, Opera na Zamku w Szczecinie oraz Teatr Pomorza Przedniego z siedzibą w Greifswaldzie, Stralsundzie i Putbus. Wymienione teatry wspólnie powołały do życia jesienią 2017 roku polsko-niemiecką sieć teatralną viaTEATRI. Pierwsze Polsko-Niemieckie Dni Teatru odbyły się przed rokiem w Stralsundzie, a w roku 2020 gospodarzem imprezy będzie Opera na Zamku w Szczecinie.

Głównym celem sieci viaTEATRI jest podniesienie poziomu artystycznego i polepszenie wyposażenia technicznego trzech teatrów uczestniczących w sieci, by pozyskać więcej widzów. Oferta sieci obejmuje wspólne produkcje teatralne i występy gościnne oraz inscenizacje teatralne na tematy transgraniczne. Współpraca w ramach sieci viaTEATRI jest wspierana finansowo przez Unię Europejską, program INTERREG VA Brandenburgia, Meklemburgia Pomorze Przednie i Polska w ramach Celu „Europejska Współpraca Regionalna" Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Bezpłatne karty wstępu na przedstawienia Polsko-Niemieckich Dni Teatru w dniach 26 i 27 października 2019 roku otrzymać można w kasie teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt

(Tel. 0049 3332 538 111, od wtorku do piątku w godzinach 12.00-20.00).

Kontakt:
Przemysław Konopka - Projektmanager viaTEATRI
E-Mail: konopka@theater-schwedt.de tel.: 0049 3332 538290 lub 0048 607054846

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery Na Zamku
14 października 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...