Teatr Nowy w reżyserii Mirosławy Marcheluk

świętowanie 60. urodzin

Wernisażem wystawy fotograficznej w ulicznej galerii UMŁ Teatr Nowy rozpoczął świętowanie 60. urodzin. Plany repertuarowe sceny przedstawiła Mirosława Marcheluk, która najprawdopodobniej zostanie jej dyrektorem artystycznym.

Aktorka Mirosława Marcheluk od początku sezonu pełni w łódzkim Teatrze Nowym obowiązki dyrektora artystycznego. Zastąpiła Zbigniewa Brzozę, którego w kontrowersyjnych okolicznościach odwołał prezydent Jerzy Kropiwnicki. W październiku Marcheluk wystartowała w konkursie na stanowisko dyrektorskie ogłoszonym przez UMŁ. Komisja uznała, że jest najlepszą kandydatką. Teraz czeka na decyzję prezydenta. 

Podczas konferencji prasowej Marcheluk wyjaśniała: - Nie myślałam o udziale w konkursie. Dziennikarzom, którzy o to pytali, odpowiadałam zdecydowanie: Nie! Ale do kandydowania namówili mnie koledzy z teatru. 

Marcheluk chce wprowadzić w tym sezonie sześć nowych spektakli. Pierwszy z nich - "Na dnie" Maksyma Gorkiego w reżyserii Ireneusza Janiszewskiego - zostanie pokazany w sobotę. W styczniu zobaczymy premierę "Biedermanna i podpalaczy" Maxa Frischa w reż. Krzysztofa Babickiego oraz "Transferu" Maksyma Kuroczkina w reż. Norberta Rakowskiego. Wiosną na afiszu pojawi się "Matematyka miłości" Esther Villar, "Cena" Arthura Millera i "Wieczór Trzech Króli" Szekspira. 

- Płynnie przeszliśmy z jednej dyrekcji do drugiej - podsumował Janusz Michaluk, dyrektor naczelny Teatru Nowego. - Decyzje podejmujemy we wzajemnym porozumieniu. Mamy własną koncepcję tego sezonu. Projekty Zbigniewa Brzozy nie będą realizowane - zapowiedział. 

Nowym pomysłem jest powołanie Sceny Off. - Chcemy umożliwić debiut reżyserom, dramaturgom, scenografom - tłumaczył Marek Strąkowski, jej koordynator i współtwórca młodzieżowego Teatru Fabrycznego. - Marzą nam się ambitne, awangardowe projekty. 

Pierwszą premierą będą "Ślepcy" Maurice\'a Maeterlincka. Obejrzymy je w marcu. - Mówimy "awangarda", a proponujemy rzetelną klasykę - mówiła Marcheluk. - Kierujemy to do młodzieży, żeby młodzież przyjęła do wiadomości, że klasyka jest też współczesna, że jest dobrą i wartą uwagi literaturą. 

Pieniędzy na prowadzenie sceny na razie nie ma. Marcheluk: - Trzeba będzie poszukać dodatkowych środków, bo te, którymi dysponujemy, nie wystarczą. Mamy już pewne pomysły. 

Współtwórcą idei sceny jest Krzysztof Piątkowski, radny PiS. 

W weekend Teatr Nowy będzie świętował 60. urodziny. Z tej okazji w niedzielę zorganizowano spotkanie "Doktryna Kazimierza Dejmka". Wezmą w nim udział współpracownicy i przyjaciele legendarnego dyrektora Teatru Nowego. Spotkanie poprowadzi prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru. Początek - o godz. 16. Wstęp wolny.

Monika Wasilewska
Gazeta Wyborcza Łódź
21 listopada 2009
Portrety
Jacek St. Buras

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia