Teatr Nowy z Poznania pokaże Fausta

"Faust" - reż.Janusz Wiśniewski - Teatr Nowy z Poznania

Tym razem w ramach cyklu "Goście Teatru Powszechnego" obejrzymy obsypanego wieloma nagrodami "Fausta" w wykonaniu Teatru Nowego z Poznania.

Wśród licznych polskich i zagranicznych recenzji, na temat przedstawienia trudno znaleźć złe słowo. Reżyser Janusz Wiśniewski i aktorzy stworzyli spektakl, który odmienia widzów. Pokazują, że Goethego można czytać na swój sposób: z bardzo bliska, bardzo cicho, w wielkim zaufaniu, a widzowie wychodzą z teatru z tajemnicą. 

Recenzentka "Gazety" Ewa Obrębowska-Piasecka po premierze tak pisała o spektaklu: "Na oczach widzów Faust (Mariusz Puchalski) zmienia się: spotworniała, cyniczna karykatura mędrca staje się człowiekiem, który kocha i cierpi. Małgorzata (Edyta Łukaszewska): ufna i niewinna dziewczyna przeistacza się w kobietę, która życiem płaci za miłość. A dookoła nich jest zło. To spektakularne, brawurowo aranżowane przez Mefistofelesa (Mirosław Kropielnicki). I to ukryte - rozpisane na głosy i twarze mieszczan idących w drodze krzyżowej i krzyżujących; cierpiących ból i kamienujących; łaknących objawienia i ślepych. Podobnych nam".

Twórcy przedstawienia zdjęli literackie arcydzieło z katedry i postawili tuż obok widza. Aktorów mamy niemalże na wyciągnięcie ręki i gra przypomina chwilami spotkanie. Faust nie jest zmęczonym życiem i gnuśnym mężczyzną, który prowadzi na koturnach bezowocne spory z samym sobą, ale wychodzi ze swej skorupy. 

Joyce McMillan z „The Scotsman” napisał: „Klasycznie, diabelsko dobrze zrobione. (...) «Faust » Janusza Wiśniewskiego jest porywający, aktualny i pełen pasji. To produkcja najwyższej światowej klasy”. Czy to prawda, można przekonać się już w niedzielę, wybierając się do radomskiego teatru.
(ml)

kars
Gazeta Wyborcza Radom
24 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia