Teatr od kuchni

"Scenariusz dla trzech aktorów" - reż: Zespół - Teatr Korez w Katowicach

"Teatr to nie jest klozet, stąd wychodzisz i nie zapominasz." Faktycznie, "Scenariusz dla 3 aktorów" jest sztuką, którą pamięta się długo.

„Scenariusz dla trzech aktorów”to spektakl wyjątkowy. Prosta scenografia (3 stołki i stół) i już obserwujemy aktorów nie na scenie w czasie spektaklu, ale za kulisami podczas próby. W trakcie przygotowywania przedstawienia dochodzi do drobnych sprzeczek w wielu aspektach: od ustalenia pasującego terminu spotkania, po snucie wizji, jak teatr powinien wyglądać. Niektóre tematy są poważne, inne całkowicie abstrakcyjne, ale większość przedstawiona w sposób zabawny może być uznawana za odbicie rzeczywistości w krzywym zwierciadle.

Złudzenie wejścia za kulisy wzmocnione jest jeszcze bardziej przez to, że aktorzy grając w spektaklu nie wychodzą całkowicie ze swoich życiowych ról. Postaci przez nich odgrywane nazywają się tak samo jak ich odtwórcy i pokazując, jak dobrymi są wykonawcami, czytają autentyczne recenzje o sobie, pokazując ich wycinki z gazet.

Akcja spektaklu kilkakrotnie przenosi się poza scenę np. gdy goniący się aktorzy wybiegają w publiczność. Dobrze przygotowani do improwizacji często wchodzą w interakcje z widownią. „Niech grają, co będziemy udawać, że ich tu nie ma.” Publika chętnie choć na chwilkę odgrywa przypisaną sobie rolę: część prezentując romantyzm, część – realizm.

Nie brakuje też odniesień  do współczesnej, również lokalnej rzeczywistości.. Romantycy, mają mieć inteligentny wyraz, jak studenci Uniwersytetu Jagielońskiego, realiści, z tępym wyrazem twarzy (jak Lepper przed przemianami) – studentów Śląskiego. Unaocznione stereotypy bawią, ale również dają pretekst do głębszego zastanowienia się nad współczesnością.

Podczas przedstawienia moją  uwagę zwrócił fakt, że publiczność nie potrzebowała żadnej rozgrzewki – śmiali się wszyscy od początku do końca. Gra aktorów była na wysokim poziomie, choć i im samym trudno było czasem opanować śmiech.

Uważam, że „Scenariusz dla trzech aktorów” jest sztuką dla wszystkich. Każdy,  bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, czy stopień znajomości teatru,  może znaleźć w niej coś, co go poruszy, zastanowi czy rozbawi. Serdecznie polecam, bo to trzeba zobaczyć na własne oczy.

Katarzyna Skowronek
Dziennik Teatralny Katowice
17 listopada 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...