Teatr Osterwy wydał album muzyczny

„1980-ty Musical" - reż. Jan Tomaszewicz - Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie

„1980-ty Musical" – taki tytuł nosi nowowydany album Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, będący muzycznym zapisem przedstawienia Andrzeja Ozgi w reżyserii dyrektora sceny Jana Tomaszewicza.

Płyta swoją premierę miała 28 sierpnia przy okazji plenerowego pokazu spektaklu w miejscu, w którym czterdzieści lat temu odbyły się największe w regionie protesty przeciwko władzy ludowej – tak zwane gorzowskie wydarzenia sierpnia 1982 roku.

Musical Osterwy to historia miłości oraz przemian polityczno-społecznych w Polsce roku 1980-tego. Twórcy przedstawienia garściami czerpali z autentycznych wydarzeń, chcąc zwrócić uwagę widzów, że to właśnie ten szczególny okres „uruchomił w ludziach poczucie jedności i niespotykane wcześniej pokłady zaufania" – tak dziś potrzebne i oczekiwane.

Producentem płyty jest gorzowski teatr, a na trackiliście znalazło się siedemnaście utworów oraz specjalny „Epilog Gorzowski", w którym wykorzystano m.in. autentyczne, udostępnione dzięki uprzejmości Archiwum Państwowego w Gorzowie Wlkp., nagrania rozmów i komunikatów służb państwowych tłumiących demonstracje oraz pokojowe protesty gorzowian z roku 1982.

- Chciałem, żeby ta płyta naprawdę była takim hołdem dla ludzi, którzy wtedy tam byli, wykazali się cywilną odwagą – nie każdy potrafi tak zrobić, powiedzieć „nie". Tym malutkim elementem chcemy zwrócić uwagę, że to właśnie w Gorzowie doszło do tak istotnych wydarzeń – mówi dyrektor naczelny i artystyczny Osterwy Jan Tomaszewicz.

Autorem tekstów wszystkich piosenek jest Andrzej Ozga, a za oprawę muzyczną odpowiada Marek Zalewski. „Lepszy kraj", kończący sceniczny musical, to swoisty hymn-marzenie, wybrzmiewający dziś szczególnie intensywnie:
Lepszy kraj, gdzie się budzisz i wiesz, że ci zależy.../ Bo coś zależy od nas też./ Lepszy kraj – przestać bać się już czas i w kraj uwierzyć, który wierzyć będzie w nas./ Ja w taki kraj chcę wierzyć z całą siłą, gdzie „prawda" znaczy prawdę, a „miłość" znaczy miłość.

Swoich głosów do nagrania płyty użyczyli wszyscy aktorzy występujący w „1980-tym": Jan Mierzyński, Justyna Jeleń, Artur Nełkowski, Magdalena Kasperowicz, Magdalena Dwurzyńska, Bogumiła Jędrzejczyk, Maciej Kotlarz, Mikołaj Kwiatkowski, Joanna Ginda-Lenart, Anna Łaniewska, Edyta Milczarek, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Joanna Rossa, Cezary Żołyński, Dominik Jakubczak oraz młodzież ze Studia Teatralnego i Zespołu Tanecznego „Buziaki".

Warto dodać, że płyta wydana została dzięki wsparciu partnerów (Lagardère Travel Retail, McDonalds, Telemond Holding, Brubery oraz Stowarzyszeniu Widzów Gorzowskiego Teatru), jej pierwotny nakład to 2000 sztuk, a album będzie można zdobyć w ramach programu lojalnościowego Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

Szczegóły repertuaru dostępne są na stronie internetowej.

Konrad Pruszyński
Materiał Teatru Osterwy w Gorzowie Wlkp.
2 września 2022
Portrety
Jan Tomaszewicz

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia