Teatr Piny Bausch w Lublinie

Legendarni tancerze wystąpią w weekend w CSK

Światowej sławy artyści z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch wystąpią w weekend w CSK. Występy odbędą się w ramach Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

- Jesteśmy przekonani, że oto spełniają się nasze wspaniałe marzenia i plany. Nazwa festiwalu jest przecież efektem naszej dawnej fascynacji teatrem Piny Bausch. Czujemy, że oto doszliśmy do ukoronowania, ale i chwili podsumowania - mówi Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca, organizatora wydarzenia.

Światowej sławy teatr wystawi w Lublinie spektakl "Kontakthof". Jego tytuł oznacza miejsce, w którym spotykają się ludzie szukający kontaktu z drugim człowiekiem. "Ludzie przygotowujący się na spotkanie – dopasowujący swoje osobowości i stroje, mając nadzieję na romans. Sala taneczna jest trafną metaforą Bausch dla sposobu, w jaki ludzie starają się zadowolić innych i zaspokoić ich najskrytsze pragnienia" - pisał "The New York Times". Muzyczne tło spektaklu tworzą sentymentalne niemieckie piosenki z lat 50., jazz oraz tango.

Świadkowie historii

Spektakl teatru tańca Wuppertal Pina Baush będzie swoistym podsumowaniem 25-letniej historii festiwalu. - Te ćwierć wieku to bardzo różne oblicza, choć cały czas zachowujemy to, co najważniejsze, czyli spotkania ludzi zakochanych w tańcu - wyjaśnia Konrad Kurowski, producent LTT.

Dodaje też, że organizatorzy od lat starają się prezentować najnowsze trendy. - A trzeba powiedzieć, że cały czas jesteśmy świadkami historii tańca zapisującej się na naszych oczach. Ćwierć wieku temu, kiedy festiwal powstawał, nie spodziewaliśmy się, że tak się on rozrośnie. Choreografowie, instruktorzy dopiero uczyli się, jak ten taniec ma wybrzmiewać - dodaje Kurowski.

Występy w CSK: piątek godz. 19, sobota-niedziela godz. 18. Bilety: 80-220 zł.

Tomasz Kowalewicz
Kurier PAP
20 listopada 2021
Portrety
Pina Bausch

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...