Teatr Polski dla Seweryna

Andrzej Seweryn ma objąć dyrekcję Teatru Polskiego w Warszawie

Wybitny aktor Andrzej Seweryn, członek słynnej Commedie Francaise, ma objąć za rok dyrekcję Teatru Polskiego w Warszawie

Rozmowy z artystą prowadzone przez przedstawicieli marszałka województwa mazowieckiego, któremu podlega teatr, trwały wiele miesięcy. Uchwała w sprawie nominacji ma zostać podjęta w najbliższym tygodniu na posiedzeniu zarządu województwa mazowieckiego.

– Od dłuższego czasu przyglądaliśmy się z troską Teatrowi Polskiemu – powiedział „Rz” Ludwik Rakowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. – Bardzo nam zależało, by scena o tak wspaniałej tradycji, założona jeszcze przez Arnolda Szyfmana, odzyskała dawną świetność. Wiedzieliśmy, że rangę europejską będzie mógł nadać jej tylko jeden polski aktor. A jest nim pan Andrzej Seweryn, który bardzo poważnie potraktował tę propozycję. Po pierwszych rozmowach poinformował, że mógłby się podjąć tego zadania dopiero po uporządkowaniu swoich spraw artystycznych we Francji. Przyznał również, że nie chciałby zaskakiwać obecnych dyrektorów. Ustaliliśmy więc wspólnie, że optymalnym okresem rozpoczęcia jego dyrekcji będzie wrzesień 2010 roku.

Andrzejowi Sewerynowi zależało, by Jerzy Zaleski, szef administracyjny teatru, który od lat nadzorował budowę nowej Sceny Kameralnej, uczestniczył jako dyrektor w jej otwarciu na początku bieżącego sezonu. Warto dodać, że nowa scena, na której inaugurację Maciej Prus przygotowuje inscenizację „Szewców”, będzie najnowocześniejsza w Polsce. Władze województwa przyznają, że z dyrekcją Andrzeja Seweryna wiążą ogromne nadzieje wyciągnięcia teatru z artystycznego marazmu.

„Rzeczpospolita” dowiedziała się nieoficjalnie, że przyszły dyrektor Polskiego rozpoczął już rozmowy z kilkoma wybitnymi twórcami z Polski i zagranicy.

Andrzej Seweryn poinformował nas, że plany artystyczne, które przedstawił władzom województwa mazowieckiego, ujawni mediom dopiero po nominacji. Teraz, jak przyznał, z zapałem przystępuje do przygotowań sezonu 2010/2011, mając nadzieję, że Teatr Polski pod jego dyrekcją „dobrze będzie służyć polskiej kulturze”.

Jan Bończa-Szabłowski
Rzeczpospolita
3 września 2009
Portrety
Andrzej Seweryn

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...