Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w V edycji konkursu na dramat

Metafory Rzeczywistości 2012

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w V edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości 2012. Termin nadsyłania dramatów mija 31 maja 2012 r.

Większość nowopowstających polskich tekstów dramatycznych nigdy nie otrzymuje szansy na swą sceniczną premierę. U źródeł takiego stanu rzeczy nierzadko leży brak świadomości autora, na czym polega specyfika nadawania tekstowi literackiemu teatralnej formy oraz brak możliwości sprawdzenia konstrukcji dramatu i wiarygodności dialogów przez reżysera i aktorów. W konsekwencji, podstawowym założeniem niniejszego projektu jest stworzenie warunków współpracy na linii autor – reżyser – aktor.

Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest konkurs na nowy dramat polski poświęcony problematyce współczesnej. Konkurs ma charakter otwarty, ale mogą w nim brać udział wyłącznie teksty uprzednio niepublikowane i nie wystawiane. Organizator konkursu szczególny nacisk kładzie na świadome wykorzystywanie przez twórców konwencji literackich. Termin nadsyłania dramatów - 31 maja 2012. Z nadesłanych dramatów jury do kolejnego etapu kwalifikuje trzy prace.

Kolejne etapy konkursu to przystosowanie wybranych tekstów do warunków sceny oraz prezentacja dramatów w formie czytań scenicznych podczas finału konkursu we wrześniu 2012 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu.

W konkursie przyznawane są trzy nagrody pieniężne (10 tys. zł, 5 tys. zł i 5 tys. zł). Teatr Polski w Poznaniu zakłada możliwość skierowania najlepszego tekstu do pełnej realizacji scenicznej. Prapremiera polska spektaklu ujęta zostać może w planie pracy artystycznej Teatru w sezonie 2012/2013. Dotychczas w repertuarze Teatru Polskiego w Poznaniu znalazły się dramaty następujących autorów, laureatów Metafor Rzeczywistości: Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk ("Walizka"), Piotra Rowickiego ("Mykwa", "Chłopiec malowany"), Radosława Paczochy ("Przyjaciel"), Michała Kmiecika ("Śmierć pracownika").

Więcej informacji na: www.metaforyrzeczywistosci.pl

(-)
Materiał Organizatorów
12 maja 2012

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia