Teatr Polski zagra w Wilnie

"Zemsta" - reż. Krzysztof Jasiński - Teatr Polski w Warszawie

21 października zespół Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w w Warszawie, zaprezentuje "Zemstę" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze na Pohulance w Wilnie.

W tym roku Teatr na Pohulance, jeden z symboli obecności Polaków i polskiej kultury w Wilnie, obchodzi 100-lecie swego powstania. Na tej scenie karierę zaczęło wielu znakomitych polskich aktorów m.in.: Nina Andrycz, Irena Eichlerówna, Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Igor Przegrodzki, Zdzisław Mrożewski, Aleksander Zelwerowicz. Wielu z nich związało się później z Szyfmanowskim Teatrem Polskim w Warszawie. Gmach Teatru na Pohulance, choć w ostatnim stuleciu mieściły się w nim różne zespoły teatralne, był i nadal jest kojarzony z polską kulturą. Nie dziwi zatem fakt, że rezydujący tam obecnie Litewski Rosyjski Teatr Dramatyczny zaprosił do współpracy przy organizacji obchodów stulecia polskie zespoły teatralne działające w Wilnie, a także Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Możliwość zaprezentowania w Teatrze na Pohulance "Zemsty" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego jest nie tylko wydarzeniem prestiżowym, ale też istotnym przyczynkiem do zacieśnienia kontaktów kulturalnych z Wilnem. Wpisuje się również w programowo realizowane przez nasz Teatr otwarcie na Wschód i na odnawianie i podtrzymywanie relacji z litewskimi instytucjami kultury, których korzenie często tożsame są z naszymi.

W projekt zaangażowanych jest szereg instytucji wspierających polską kulturę: Ambasada RP w Wilnie, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Adama Mickiewicza, Instytutu Polski w Wilnie. W organizacji prezentacji polskiego spektaklu w Wilnie bezpośrednio udział bierze czterdziestoosobowy Zespół Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Zadanie sfinansowano ze środków przeznaczonych na realizację, za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, "Planu współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w 2013 r."

(-)
Materiał Teatru
19 października 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...