Teatr Słowackiego wsród digitalizowanych muzeów

Kolejne zdigitalizowane zbiory muzealne

Najcenniejsze muzealne zbiory z całej Małopolski zostaną odwzorowane cyfrowo i zaprezentowane w internecie. Przedsięwzięcie, kosztujące 2,5 mln zł, zostanie sfinansowane ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego

Jak poinformowało biuro prasowe małopolskiego urzędu marszałkowskiego, w ramach projektu powstanie specjalna platforma zdigitalizowanych zbiorów, gdzie będzie można obejrzeć ponad 36 tys. dzieł sztuki z całego regionu. Projekt koordynuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

W pierwszym etapie digitalizacją zostanie objętych siedem instytucji, m.in.: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec, Muzeum im. prof. S. Fischera w Bochni, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. W przyszłości regionalna platforma ma objąć eksponaty kolejnych instytucji kultury.

Za pieniądze unijne zakupiony zostanie specjalny sprzęt do digitalizacji zbiorów oraz ich archiwizowania. I tak wybrane zbiory będą skanowane, fotografowane i poddane mikrofilmowaniu. Następnie cyfrowe zbiory zostaną opisane i zgromadzone na specjalnym portalu internetowym, który będzie ściśle współpracował z Małopolską Biblioteką Cyfrową.

Użytkownikom zostanie udostępniony katalog on-line z zaawansowana opcją wyszukiwania. Szacuje się, że w pierwszym roku istnienia portalu skorzysta z niego ponad 12 tys. osób.


PAP
13 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...