Teatr szuka piór, bo Indianie muszą się ubrać

"Koziołek Matołek" - reż. Cz. Sieńko-Teatr Mickiewicza w Częstochowie

Częstochowska scena nie obrosła jeszcze w pióra. Najlepszym tego dowodem jest, że piór właśnie szuka.

Ale nie o konkurs na twórczość dramatyczną tu chodzi! Teatr im. Mickiewicza apeluje do częstochowian, by pomogli w zdobyciu większej ilości piór ptasich - i to dużych. Są potrzebne do sporządzenia indiańskich pióropuszy. Czyżby szykowała się adaptacja "Tańczącego z wilkami" z Kevinem Costnerem w roli głównej?

- Rozpoczęły się próby do premiery bajki "Koziołek Matołek" w reżyserii Czesława Sieńko - wyjaśnia Joanna Karkoszka-Toborek, szefowa teatralnej promocji. - To w związku z tą bajką potrzebujemy okazałych białych gęsich piór w liczbie 500 sztuk.

Reżyser jest też autorem scenicznej adaptacji "120 przygód Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego oraz tekstów piosenek. Premiera bajki jest planowana pod koniec maja, ale już teraz powstają kostiumy. W sztuce występuje kilkunastoosobowy zespół aktorów, będą kreowali ponad 80 różnych postaci, które w swych podróżach napotyka Koziołek Matołek - w tym właśnie Indian. To dla kilku aktorów grających role wojowników teatralni plastycy muszą przygotować pióropusze. Oczywiście orle pióra byłyby stosowniejsze, ale kto by narażał szlachetny gatunek na niebezpieczeństwo...

Osoby skłonne bezpłatnie pomóc teatrowi mogą kontaktować się z kierownikiem technicznym Stanisławem Kulczykiem (tel. 034 372 33 33) lub z działem promocji teatru (tel. 034 372 33 27, -57, -47).

Tadeusz Piersiak
Gazeta Wyborcza Częstochowa
1 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia