Teatr Tęcza leci do Ameryki

"Złote serce" - reż. Małgorzata Kamińska-Sobczyk - Teatr Lalek Tęcza w Słupsku

Spektakl "Złote serce" słupskiego Teatru Lalki Tęcza zobaczy w najbliższych dniach Polonia w Los Angeles i Las Vegas.

- Pojedziemy do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Instytutu im. Adama Mickiewicza z Warszawy i Polonii amerykańskiej - mówi Małgorzata Kamińska-Sobczyk, dyrektor słupskiej Tęczy, a jednocześnie autorka i reżyser przedstawienia. - W Los Angeles i Las Vegas pokażemy spektakl "Złote serce" [na zdjęciu]. To klasyczna baśń opowiedziana w tradycyjnej technice lalkowej. Podczas spektaklu aktorzy grają za parawanem. Jesteśmy jednym z nielicznych w kraju, jeśli nie jedynym teatrem lalkowym, który gra jeszcze w ten tradycyjny sposób.

Słupscy aktorzy zagrają "Złote serce" co najmniej pięć razy. Niewykluczone jednak, że przedstawień będzie więcej. Polonia usłyszy baśń w oryginalnej, polskiej wersji językowej. Tęcza zaprezentuje się także w The Music Center w Los Angeles, gdzie zagra spektakl po angielsku.

- W Słupsku "Złote serce" po angielsku graliśmy już 10 razy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dla nich była to ciekawa lekcja języka angielskiego - mówi dyrektor Tęczy.

Dwunastoosobowa grupa aktorów, twórców i ekipy technicznej wyrusza do Ameryki już w najbliższy czwartek. Do domu wróci 19 listopada. Za ich transport i pobyt płaci Instytut im. Adama Mickiewicza.

To już drugi zagraniczny wyjazd Tęczy w tym sezonie artystycznym. Pod koniec września aktorzy wzięli udział w Festiwalu Bajek Ukraińskich w Semferopolu na Krymie. Zaprezentowali tam "Bajkę - łańcuszek", ostatnią słupską realizację Borysa Azarowa, reżysera, dyrektora Krymskiego Akademickiego Teatru Lalek.

 

Daniel Klusek
Głos Pomorza
6 listopada 2013

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia