Teatr telewizji

"Wschody i zachody miasta" - reż. Jacek Głomb - Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy

Raz w miesiącu legnicki teatr prezentować będzie sztukę dramatyczną w realizacjach telewizyjnych. Pierwsza odsłona w czwartek 12 stycznia o 19. Na ekranie zaprezentowane zostaną "Wschody i Zachody Miasta".

Spektakl Roberta Urbańskiego w reżyserii Jacka Głomba to telewizyjna realizacja dramatu napisanego specjalnie na zamówienie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (premiera wersji scenicznej 15 marca 2003). To rozgałęziona epicka opowieść o historii XX wieku oglądanej z perspektywy losów teatru w niewielkim środkowoeuropejskim mieście, którego udziałem stały się wszystkie potworności minionego stulecia (nazizm, przesiedlenia, komunizm). To także opowieść o mieście, które było Liegnitz, Małą Moskwą i Legnicą, a w którym splotły się losy Niemców, Polaków, Rosjan i Żydów.

Inspiracją dla scenariusza były relacje zbierane przy pracy nad spektaklem, m.in. kluczowy wątek polskiej robotnicy przymusowej Zofii Krupskiej zbudowany jest z opowieści mieszkanki Legnicy Heleny Wolskiej. Realizacja filmowa jest wspólnym dziełem Ośrodka Telewizji Polskiej we Wrocławiu i Teatru Modrzejewskiej, który jest także współproducentem całości. Większość zdjęć, których autorem jest Arkadiusz Tomiak, nakręcono w budynku legnickiego teatru: na scenie, widowni, w foyer, w garderobach, maszynowni, piwnicach itd. Premiera telewizyjna w Studiu Teatralnym TVP 2 miała miejsce 4 grudnia 2005 roku.

"Z podziwem i wielką radością obejrzałem telewizyjną wersję waszego jubileuszowego przedstawienia. Świetne aktorstwo, mądra reżyseria, doskonałe zdjęcia. Aż żal, że pora emisji tak późna, ale kto zaczął oglądać, ten musiał dokończyć. Brawo!" - skomentował obejrzane nocą "Wschody..." wybitny polski reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych Maciej Wojtyszko.

Comiesięczne projekcje odbywać się będą na Scenie im. Ludwika Gadzickiego. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie biletowej teatru.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
10 stycznia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...