Teatr w czasach internetu

\'blogi.pl" - Stary Teatr w Krakowie

Spektakl "blogi.pl" to ciekawa próba zrozumienia atrakcyjności i potrzeby blogowania oraz przekucia tego specyficznego medium na język teatru. Trójka reżyserów i świetni aktorzy pokazują nam różne aspekty tematu w kolejno po sobie pokazywanych monodramach.

Jako całość „blogi.pl” stanowią dynamiczną i ciekawą propozycję, zwracającą uwagę zarówno na problematykę opowiadanych historii jak i na specyfikę medium wykorzystywanego do przekazywania myśli. Fenomen popularności blogów jest współcześnie szeroko komentowany, ale mimo to potrzeba upubliczniania projekcji siebie lub regularnego czytania o życiu innych wciąż wydaje mi się niepojęta. Spektakl „blogi.pl” zdaje się przybliżać widza do zrozumienia istoty tego arcyciekawego zjawiska. 

Trzy kolejno pokazywane „blogi” świetnie komponują się w całość, podkreślając w każdym przypadku inne charakterystyczne cechy tej specyficznej formy wypowiedzi. „Niebieska sukienka” ze świetnym scenariuszem Jacka Poniedziałka pokazuje blogi jako możliwość nieskrępowanego wyrażania poglądów na każdy temat i komentowania otaczającej rzeczywistości; „Mydziecisieci” ze scenariuszem Doroty Masłowskiej podkreśla blog jako szansę wykreowania sobie dowolnej nowej tożsamości, a w „Formie przetrwalnikowej” (scenariusz Szymona Wróblewskiego) blog daje bohaterce możliwość uzewnętrznienia swoich napięć i żali.  

Poza tym forma scenicznego blogowania stwarza świetny pretekst dla popisów aktorskich, co również ma niebagatelny wpływ na atrakcyjność przedstawienia.  

„Niebieska sukienka” to urzekający popis aktorskiego talentu i komediowego wyczucia Iwony Bielskiej, która z ogromnym ciepłem i poczuciem humoru bawi się wygłaszanym tekstem. Skuteczność komediowa ciągłego zmagania się z dietą, udowodniona na przykładzie słynnego „Pamiętnika Bridget Jones”, potwierdza się i tym razem. Kolejne opisywane przez Bielską perypetie jedzenia, porażek dietetycznych, liczenia kalorii i trudności w ich spalaniu wywołują na widowni salwy pełnego empatii śmiechu. Świetnym uzupełnieniem scenicznej obecności aktorki jest również scenografia Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik – Bielska z dużą swobodą wykorzystuje wystylizowaną suknię do wpadania w konwencję i wypadania z niej w zależności od potrzeb, co dodatkowo pełni rolę tekstualnego metakomentarza.  

Świetny jest również Adam Nawojczyk w swojej nagradzanej roli w „Mydziecisieci” Szymona Kaczmarka. Jego błyskotliwe, przewrotne i prowokujące aktorstwo nie pozwala ani na moment zapomnieć o prawach rządzących funkcjonowaniem wirtualnej rzeczywistości, w której wszystko jest złudne, a nic nie jest pewne. Dodatkowo obnaża i uwypukla problem tożsamości: na ile maski, które zakładamy dobrowolnie, stają się jakąś formą prawdy o nas? 

Fabularnie stosunkowo najbardziej serio podszedł do sprawy Radek Rychcik, którego „Forma przetrwalnikowa” z Katarzyną Krzanowską wydaje mi się jednak najmniej niestety ciekawą propozycją spośród trzech. Historia młodej lekarki, która sfrustrowana brakiem perspektyw materialnych w kraju decyduje się na emigrację jest bardzo prawdziwa i bardzo na czasie, ale mimo to wypada nieco blado na tle dwóch pozostałych – głównie z racji braku konsekwentnego i oryginalnego pomysłu na formę jej przedstawienia.

Aleksandra Kamińska
Dziennik Teatralny Kraków
10 czerwca 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...