Teatr w czasach internetu

\'blogi.pl" - Stary Teatr w Krakowie

Spektakl "blogi.pl" to ciekawa próba zrozumienia atrakcyjności i potrzeby blogowania oraz przekucia tego specyficznego medium na język teatru. Trójka reżyserów i świetni aktorzy pokazują nam różne aspekty tematu w kolejno po sobie pokazywanych monodramach.

Jako całość „blogi.pl” stanowią dynamiczną i ciekawą propozycję, zwracającą uwagę zarówno na problematykę opowiadanych historii jak i na specyfikę medium wykorzystywanego do przekazywania myśli. Fenomen popularności blogów jest współcześnie szeroko komentowany, ale mimo to potrzeba upubliczniania projekcji siebie lub regularnego czytania o życiu innych wciąż wydaje mi się niepojęta. Spektakl „blogi.pl” zdaje się przybliżać widza do zrozumienia istoty tego arcyciekawego zjawiska. 

Trzy kolejno pokazywane „blogi” świetnie komponują się w całość, podkreślając w każdym przypadku inne charakterystyczne cechy tej specyficznej formy wypowiedzi. „Niebieska sukienka” ze świetnym scenariuszem Jacka Poniedziałka pokazuje blogi jako możliwość nieskrępowanego wyrażania poglądów na każdy temat i komentowania otaczającej rzeczywistości; „Mydziecisieci” ze scenariuszem Doroty Masłowskiej podkreśla blog jako szansę wykreowania sobie dowolnej nowej tożsamości, a w „Formie przetrwalnikowej” (scenariusz Szymona Wróblewskiego) blog daje bohaterce możliwość uzewnętrznienia swoich napięć i żali.  

Poza tym forma scenicznego blogowania stwarza świetny pretekst dla popisów aktorskich, co również ma niebagatelny wpływ na atrakcyjność przedstawienia.  

„Niebieska sukienka” to urzekający popis aktorskiego talentu i komediowego wyczucia Iwony Bielskiej, która z ogromnym ciepłem i poczuciem humoru bawi się wygłaszanym tekstem. Skuteczność komediowa ciągłego zmagania się z dietą, udowodniona na przykładzie słynnego „Pamiętnika Bridget Jones”, potwierdza się i tym razem. Kolejne opisywane przez Bielską perypetie jedzenia, porażek dietetycznych, liczenia kalorii i trudności w ich spalaniu wywołują na widowni salwy pełnego empatii śmiechu. Świetnym uzupełnieniem scenicznej obecności aktorki jest również scenografia Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik – Bielska z dużą swobodą wykorzystuje wystylizowaną suknię do wpadania w konwencję i wypadania z niej w zależności od potrzeb, co dodatkowo pełni rolę tekstualnego metakomentarza.  

Świetny jest również Adam Nawojczyk w swojej nagradzanej roli w „Mydziecisieci” Szymona Kaczmarka. Jego błyskotliwe, przewrotne i prowokujące aktorstwo nie pozwala ani na moment zapomnieć o prawach rządzących funkcjonowaniem wirtualnej rzeczywistości, w której wszystko jest złudne, a nic nie jest pewne. Dodatkowo obnaża i uwypukla problem tożsamości: na ile maski, które zakładamy dobrowolnie, stają się jakąś formą prawdy o nas? 

Fabularnie stosunkowo najbardziej serio podszedł do sprawy Radek Rychcik, którego „Forma przetrwalnikowa” z Katarzyną Krzanowską wydaje mi się jednak najmniej niestety ciekawą propozycją spośród trzech. Historia młodej lekarki, która sfrustrowana brakiem perspektyw materialnych w kraju decyduje się na emigrację jest bardzo prawdziwa i bardzo na czasie, ale mimo to wypada nieco blado na tle dwóch pozostałych – głównie z racji braku konsekwentnego i oryginalnego pomysłu na formę jej przedstawienia.

Aleksandra Kamińska
Dziennik Teatralny Kraków
10 czerwca 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia