Teatr w klasie. Cykl spotkań teatralnych

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza na kolejną premierę w ramach cyklu Teatr w klasie, 25 października, piątek, godz. 20.00 na Scenie Pracownia „Kolorowa, czyli biało-czerwona” Piotra Przybyły w reżyserii Marcina Hycnara.

Jak być patriotą w czasach pokoju? Wystarczy kochać swój kraj, wywieszać flagę, kasować bilet? Gdzie przebiega cienka granica między patriotyzmem a nacjonalizmem? Czy potrafimy ją w porę dostrzec?

„Kolorowa, czyli biało-czerwona", nowy spektakl w projekcie „Teatr w klasie", porusza problem stosunku młodych ludzi do własnego kraju oraz łatwości, z jaką mogą manipulować nimi skrajne hasła i organizacje.

To już druga edycja projektu, który polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu cyklu spotkań teatralnych odbywających się w klasach szkolnych. W pierwszej edycji zrealizowane zostały spektakle oparte na tekstach zagranicznych dramatopisarzy: „Sebastian X" w reżyserii Grażyny Kani oraz „Biedna ale sexi" w reżyserii Wojciecha Urbańskiego.

Do przygotowania kolejnych premier Teatr zaprosił rodzimych autorów, przeprowadzając konkurs na polski dramat współczesny dla młodzieży. Pierwszą laureatką konkursu, której tekst „PRO AN(N)A" został włączony w projekt, została Marzena Ryłko.

Teatr w klasie. Cykl spotkań teatralnych.

Klasa staje się sceną.

Lekcja staje się spektaklem.

W pierwszej części spotkania sala lekcyjna staje się sceną, na której aktorzy pokazują spektakl dotyczący aktualnych problemów i zagadnień, z jakimi młoda widownia spotyka się lub może się spotkać. Druga część prowadzona jest przez moderatorów ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, którzy prowadzą z młodzieżą dyskusję rozwijającą tematykę spektaklu. Nowatorstwo tego podejścia polega na wejściu z młodymi ludźmi w interakcję, daniu im szansy na dojście do głosu, wyrażenia swoich opinii i emocji. Wystawiana sztuka, której bohater należy do tego samego pokolenia co widownia, staje się pretekstem do rozmowy na trudne tematy dotykające młodzież i uwrażliwiania jej na palące problemy społeczne. Jednocześnie sam teatr, jako forma artystycznego wyrazu, staje się im bliższy i ciekawszy.

(-)
Materiały Teatru
17 października 2013

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...