Teatr w obiektywie

Wystawa fotografii Jacka Kulma

W dwóch bibliotekach: Uniwersyteckiej i Raczyńskich można oglądać wystawy Fotografii Jacka Kulma. W Galerii Atanazego Raczyńskiego (w nowym gmachu Biblioteki Raczyńskich można oglądać fotografie spektakli zrealizowanych w Polskim Teatrze Tańca i Teatrze Nowym w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia.

W Bibliotece Raczyńskich natomiast możemy oglądać zdjęcia realizowanych w Scenie na Piętrze w latach 80.

Rok 1973 był dla poznańskiej kultury wyjątkowy. Powstały dwa teatry, które niemalże z dnia na dzień znalazły się w czołówce teatralnej Polski. Przy ulicy Koziej rozpoczęła działalność Polski Teatr Tańca założony przez Conrada Drzewieckiego, przy ulicy Dąbrowskiego - samodzielny żywot pod okiem Izabelli Cywińskiej rozpoczął Teatr Nowy.

Jacek Kulm, młody fotograf, natychmiast zjawił się w tych teatrach, gdzie sztuka fermentowała i zaproponował, że będzie ją dokumentował.

Dyrektorzy umożliwili mu nie tylko obserwację prób, ale i fotografowanie. Mógł też zorganizować osobne sesje zdjęciowe, aby scena była odpowiednio oświetlona, aby aktorzy mieli świadomość, że jedyną publicznością w danej chwili jest obiektyw aparatu i fotograf.

Zdjęcia teatralne Jacka Kulma szybko spodobały się nie tylko aktorom, ale przede wszystkim publiczności. Kulm dołączył szybko do grona wybitnych polskich fotografów, ale przede wszystkim znalazł własny styl. Jego zdjęcia są natychmiast rozpoznawalne. Z jednej strony maja wyjątkowy walor dokumentacyjny, z drugiej nieuchwytny ton osobisty, trudny do opisana. Są inne. Można w nich odnaleźć aurę przedstawienia, charakterystyczny rys aktorów Z czasem Kulm zaczął eksperymentować. Swoje czarno-białe fotografie poddawał przetworzeniom. Dokumentalizm znikał, a pojawiała się nowa jakość, nowy byt artystyczny.

Wystawa w Bibliotece Raczyńskich czynna jest do 9 października. Wystawę w Bibliotece Raczyńskich można oglądać do 25 października.»

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski online
27 września 2013

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Tristan i Izolda
Ralf Pleger
Od 22 maja na platformie OperaVision ...