Teatr w odcinkach

serial "Akademia" - TVP Kultura i Akademia Teatralna w Warszawie

Serial "Akademia", czyli: W jakiej konwencji wystawić Szekspirowskiego "Hamleta"? Jak wytłumaczyć aktorom, kogo mają grać i w jaki sposób? Jak zrozumieć, o co chodzi reżyserowi? Co robić po studiach? Te i inne dylematy studentów reżyserii i aktorstwa poznamy w serialu "Akademia" wyprodukowanym wspólnie przez TVP Kultura i Akademię Teatralną w Warszawie

Cykl autorstwa studentów Wydziału Reżyserii utrzymany jest w konwencji mockumentu, czyli fabuły naśladującej film dokumentalny. Jej bohaterami są studenci, wykładowcy i pracownicy Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Twórcami „wziętych z życia” intryg są portretujący samych siebie oraz swoich znajomych studenci i absolwenci Wydziałów Reżyserii, Wydziału Aktorskiego oraz pracownicy Akademii, którzy doskonale znają wewnętrzne życie uczelni i potrafią odnieść się do niego z dystansem i ironią.

W serialu występują ówcześni studenci a dziś już absolwenci Wydziału Aktorskiego, a także profesorowie alma mater. Premierowe odcinki serialu emitowane były w TVP Kultura na początku 2010 roku. Opiekę artystyczną nad projektem sprawował Prof. Maciej Wojtyszko.

„"Akademia" to nie efekt sabotażu konkurencji, ale zaskakująco szczera autoparodia. Samokrytyka dokonana w sposób ostry i zabawny. Wywodzący się z warszawskiej fabryki snów twórcy obnażają największe problemy wszelkich instytucji, których zadaniem jest produkcja artystów. Pokazują przestarzałość struktur, niedojrzałość studentów, skostnienie kadry.” - mówi Joanna Derkaczew.

Na trzy ostatnie odcinki siedmioodcinkowej sagi o Akademii Teatralnej składają się: 

Czas Apokalipsy - scenariusz i reżyseria: Natalia Kozłowska

Trwają egzaminy wstępne na Wydział Aktorski. Ponad tysiąc kandydatów na jedyne 20 miejsc. Czas napiętych emocji, wielkich nadziei i porażek. Dla jednych to sprawa życia i śmierci, dla innych tylko przygoda.

Obsada aktorska: Marcin Grodzicki, Wojciech Ciesielkiewicz, Mateusz Rusin, Adam Serowaniec (student), Anna Markowicz, Milena Suszyńska, Weronika Nockowska, Andrzej Strzelecki

Babel - scenariusz i reżyseria: Agata Puszcz

Trwa Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. Karolina, bezrobotna absolwentka Wydziału Aktorskiego przeprowadza wywiady z twórcami z całego świata. Desperacko starając się ukryć przez rozmówcami nieznajomość języków, wywołuje lawinę nieporozumień.

Obsada aktorska: Karolina Wojdała, Ewa Kania, Marta Dobecka, Aleksandra Prykowska, Otar Saralidze

Magister Poważany - scenariusz i reżyseria: Piotr Kulczycki


Studentów reżyserii I roku gnębi Magister Poważany: marny dydaktyk, marny reżyser, marny człowiek. Student Paweł namawia kolegów do pozbycia się gnębiciela. Niczego nie spodziewający się Magister Poważany zmierza wsprost w sidła swoich niedawnych ofiar, które stają się jego oprawcami.

Obsada aktorska: Arkadiusz Janiczek (magister Poważany), Konrad Darocha (Paweł), Justyna Kulczycka (aktorka), Andrzej Strzelecki (rektor), Barbara Ciastoń (Ania), Juliusz Roszczyk (Robert), Piotr Kulczycki (pan Staś).

(-)
Materiały Organizatorów
12 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...