Teatr w Opolu otwiera nowy sezon

Nowy sezon - Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu

Chęć spotkania się z Wami i wspólnego doświadczania sztuki sprawia, że z zapałem podejmujemy wyzwania stawiane przez „nową normalność" i trwające obecnie prace modernizacyjne gmachu teatru.

Sezon 2020/2021 otwieramy wciąż jeszcze „grając na budowie". Do końca roku będziemy stopniowo uruchamiać kolejne sceny naszego teatru zaczynając od Modelatorni, na której regularnie prezentować będziemy tytuły z naszego repertuaru.

Za nami już pierwsze prezentacje spektaklu „Miejskie ziółka" w reżyserii Nataszy Sołtanowicz, którypowstał we współpracy z Festwalem Łódź 4 Kultur, gdzie miał swoją premierę. To muzyczny spektakl rozgrywający się w postapokaliptycznym świecie, gdzie stery przejmuje natura, a człowiek traci kontrolę nad dotychczas podporządkowaną własnym potrzebom przestrzenią miasta. Na opolską premierę „Miejskich ziółek" zapraszamy w pierwszy weekend października.

Z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy wchodzimy w ostatni etap przygotowań do premiery „Króla Leara" Williama Shakespeara w reżyserii Anny Augustynowicz. W tytułowej roli wystąpi Mirosław Zbrojewicz, a towarzyszyć mu będą – odwrotnie niż w czasach szekspirowskich – wyłącznie kobiety. Premiera w Legnicy odbędzie się 12 września. W Opolu premiera „Króla Leara" zaplanowana jest na 27  listopada.

Niedawno wystartowaliśmy z próbami do spektaklu „Amator'2020" w reżyserii Norberta Rakowskiego. Przygotowywany w koprodukcji z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach spektakl nawiązuje do flmu Krzysztofa Kieślowskiego. Porusza temat wolności jednostki, za którą, niezależnie od czasów, musi iść odpowiedzialność za własne wybory. Premiery zaplanowane są na 7 listopada (Teatr Śląski, Katowice) i 20 listopada (Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opole).

Z Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu przygotowaliśmy wspólnie spektakl „Gargantua i Pantagruel" w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Przedstawienie było już prezentowane toruńskiej publiczności, na deskach opolskiego teatru tę przewrotną adaptację XVI-wiecznej epopei fantastycznej zagramy poraz pierwszy w grudniu.

Również w grudniu odbędzie się czwarta już edycja Opolskiego Maratonu Teatralnego. Podczas wybranego weekendu zaprezentujemy najnowsze produkcje bieżącego sezonu. Festwal Opolskie Konfrontacje Teatralne musi zostać przeniesiony na wiosnę 2021 roku. Będzie to wyjątkowa edycja, zadbamy o odpowiednie warunki do bezpiecznej prezentacji najlepszych osiągnięć polskiej klasyki jak najszerszej widowni. O szczegółach dotyczących OKT poinformujemy w niedalekiej przyszłości.

W tym sezonie zainicjujemy również nowy, trzyletni program Triennale na Scenie Modelatornia. Chcemy nadal wspierać poszukujących artystów z dziedziny teatru, a także innych twórców zainteresowanych sztukami performatywnymi. W ramach działań wokół Modelatorni planujemy m.in. międzynarodowy konkurs, nowe produkcje, czytania dramatów, rezydencje twórcze, warsztaty artystyczne i otwarte debaty. Projekt od strony teoretycznej zainauguruje międzynarodowe forum #UnderConstructon, podczas którego otworzymy debatę na temat nowego kształtu programowania teatru i jego społecznej przyszłości w obliczu globalnej pandemii. Pierwszym działaniem artystycznym w ramach Triennale na Modelatorni będzie autorski spektakl przygotowywany przez reżyserkę Annę Karasińską.

Wierzymy, że mimo sytuacji, w jakiej postawiła nas pandemia, sezon 2020/2021 będzie pełen wartościowych emocji. Mamy nadzieję, że najbliższe miesiące zbliżą nas do siebie i sprawią, że odczujemy czym jest solidarność. Liczymy także, że bez przeszkód zrealizujemy wszystkie plany dotyczące premier, festwali teatralnych i współpracy międzynarodowej.

Beata Marcinowicz
Materiał nadesłany
9 września 2020

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia