Teatr w poszukiwaniu ważkich odpowiedzi

4. Spotkania Teatrów Miast Partnerskich

Teatry z Litwy - Oskaras Koršunovas Teatras, Rumunii- M-Studio i Czech - Farma v Jeskni zaprezentują się łódzkiej publiczności podczas czwartej edycji Spotkań Teatrów Miast Partnerskich, która rozpocznie się w środę.

Wspólnym mianownikiem spektakli trzech zespołów jest pytanie o przeznaczenie, los, samodzielność człowieka w kierowaniu swoim życiem wobec determinujących je okoliczności.

Wileński Teatras Oskarasa Koršunovasa sięgnął do baśni, odczytując ją jako aktualny dziś mit o kobiecej sile i przedstawiając ją w spektaklu "Impreza zamknięta". Ich spektakl jest opowieścią o tym, kto i co determinuje los człowieka.

Szekspirowski "Romeo i Julia" stał się punktem wyjścia dla Rumunów z M-Studio, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, czy człowiek jest w stanie poskromić lęk i wziąć los we własne ręce.

Zaś artyści z praskiego teatru Farma v Jeskyni, w swoim autorskim spektaklu "Poczekalnia" skupią się na dramatycznej sytuacji tych, którzy na swój los wpływu nie mieli na pewno, opowiadając o wywożonych do getta Żydach.

- Tym razem zaprosiliśmy zespoły, dla których głównym środkiem wyrazu jest ekspresja ciała aktora. Są to spektakle, w których opis otaczającego świata ustępuje doświadczaniu chwili i przeżywaniu emocji - mówi Jolanta Jackowska-Czop, rzecznik prasowy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. - W przestrzeni teatralnej dzieje się prawdziwy aktorski wysiłek, który nie naśladuje rzeczywistości, ale stwarza ją na scenie.

Festiwal nie ma charakteru konkursowego. Stanowi przegląd najciekawszych spektakli, które powstały w teatrach zaprzyjaźnionych i współpracujących z Teatrem Nowym, a pochodzących z miast partnerskich Łodzi.

Zaproszone teatry są bardzo młode, ale powoływane były przez znakomitych i uznanych twórców. Koršunovas to jeden z najwybitniejszych reżyserów europejskich, Viliam Dočolomanský z Czech trzy lata temu został obsypany nagrodami na festiwalu teatralnym w Edynburgu.

- Co roku w czasie spotkań chcemy przybliżać widzom to, co dzieje się na współczesnych scenach - dodaje rzeczniczka. - Teatr Nowy w ciągu paru dni października stanie się miejscem spotkania z teatralną awangardą Europy.

W środę 14 października o godz. 19.15 w Małej Sali Teatru Nowego przy ul. Zachodniej 93 "Imprezę zamkniętą" wystawi Oskaras Koršunovas Teatras z Wilna. W baśni "Żona bogini" autorzy spektaklu dopatrzyli się tropów, które z powodzeniem mogą stać się hasłami dzisiejszych nurtów feministycznych.

W poniedziałek, 19 października, o tej samej porze, w Małej Sali, "Romeo i Julię", przejmujące przedstawienie ruchowo-taneczne bez słów, pokaże Teatr M-Studio Sfantu Gheorge z Rumunii.

Czesi z "Poczekalnią" praskiego Teatru Farma v Jaskini zaprezentują się w czwartek 22 października i piątek 23 października o godz. 19 w Dużej Sali. Przedstawienie chwyta marzenia podróżnych na moment przed pożegnaniem się z dotychczasowym życiem i zanurzeniem w nieznanym. Portretuje ich osobiste tragedie i samotność, obejmując czas od lat trzydziestych do dzisiaj.

Anna Pawłowska
Polska Dziennik Łodzki
9 października 2009

Książka tygodnia

Trailer tygodnia