Teatr w Sieci Powiązań

"If" - reż. Paweł Passini - neTTheatre w Lublinie

Instytut Grotowskiego zaprasza do Studia na Grobli na spektakl IF w reżyserii Pawła Passiniego na podstawie Ifigenii w Aulidzie Eurypidesa

Instytut Grotowskiego zaprasza do Studia na Grobli na spektakl IF  w reżyserii Pawła Passiniego na podstawie Ifigenii w Aulidzie Eurypidesa

23, 24 maja (niedziela, poniedziałek), godz. 19:00, Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli, ul. Na Grobli 30/32

Ostatnia, „pośmiertna” tragedia Eurypidesa, wielkiego maga antycznego teatru, kryje w sobie niezwykły testament. Oprócz mrocznej historii ojca, postanawiającego zaszlachtować swoją córkę na oczach zdegenerowanej armii znudzonych żołnierzy, Ifigenia zawiera coś jeszcze. W bezlitośnie misternej scenicznej partyturze ukryty został doprowadzony do mistrzostwa przez Eurypidesa mechanizm metamorfozy, czyli zrzucania masek. Ifigenia jest przede wszystkim pułapką, w którą złapani zostają aktorzy. Kolejne przemiany postaci nie pozwalają im zejść ze sceny, nie pozwalają przestać grać.

Niby-król zwabia do obozu córkę pod pozorem jej małżeństwa z herosem, który w końcu okazuje się być tchórzem. Zdesperowana dziewczynka reżyserująca wielki show własnej śmierci w ostatniej chwili podmieniona zostaje na sarenkę. Powraca jednak pod postacią żołnierzyka przekonującego zrozpaczoną matkę, że jej dziecko umarło na niby. Nie można uciec ze sceny, można tylko zmienić maskę. Bogowie potrzebują aktorów. Inaczej pozabijaliby się z nudów. Jak zabrzmi ta wesoła opowieść na początku XXI wieku?

Spekakl jest częścią projektu artystyczno-badawczego DNA PIEŚNI neTTheatre - Teatr w Sieci Powiązań (Lublin) oraz Center of Performing Arts MITOS (Limassol, Cypr).

Pierwszy na świecie teatr internetowy, założony przez reżysera Pawła Passiniego w 2007 roku. Jego ideą jest skonstruowanie w pełni interaktywnej przestrzeni zdarzenia – spektaklu, który jest dostępny dla użytkowników sieci, daje możliwość tworzenia na żywo przestrzeni wizualnej i dźwiękowej spektaklu, jest również próbą zrozumienia i uwzględnienia w pracy twórczej wrażliwości współczesnego człowieka. Istotą neTTheatre – Teatru w Sieci Powiązań jest rodzaj recyclingu, czyli próby przywrócenia żywego związku artysty z otaczającą rzeczywistością.

Bilety: 20 zł (normalne), 15 zł (studenckie)
Rezerwacja i sprzedaż biletów:
tel. 71 344 53 20 (w godz. 10:00–16:00), sekretariat@grotowski-institute.art.pl

Autobus przewożący widzów do Studia Na Grobli odjeżdża o godz. 18:30 z przystanku obok kościoła Marii Magdaleny (ul. Szewska).

Magda Sadura
Materiały Instytutu
17 maja 2010

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia