Teatr w sklepowej witrynie

Teatr 21 w witrynie sklepowej na Pasażu Wiecha

Teatr 21 przejmuje jedną z witryn Domów Towarowych Wars Sawa Junior. Na wystawie okiennej pojawią się elementy scenograficzne i kostiumy ze spektakli warszawskiego teatru. To wszystko w ramach inicjatywy "Pasaż Wiecha Festiwal Miejski".

Już niedługo Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej mają nadzieję przeprowadzić się do swojej pierwszej, stałej siedziby, która będzie znajdować się na warszawskie Pradze w byłym sklepie wielobranżowym. Jednak zanim to nastąpi, ten warszawski zespół teatralny nagrodzony tegorocznym Paszportem POLITYKI, zaprezentuje się na witrynie sklepowej przy Pasażu Wiecha. Na wystawie grającej z estetyką tradycyjnych okien sklepowych, pojawią się elementy scenograficzne, kostiumy, rekwizyty ze spektakli Teatru 21 (m.in. "Rewolucja, której nie było" czy "Statek miłości. Odcinek 1") oraz książki wydawane w ramach działalności Centrum Sztuki Włączającej. Witryna Teatru 21 zagości w Domach Towarowych Wars Sawa Junior do końca wakacji.

Ekspozycja ma na celu zachęcenie do pomocy w zbieraniu środków na remont siedziby Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej. Dzięki wpłatom na http://zrzutka.pl/teatr21 Fundacja Teatr 21 stworzy stałe miejsce do pracy dla artystów i artystek z niepełnosprawnościami.

Wystawa Teatru 21 w witrynie sklepowej organizowana jest w ramach inicjatywy "Pasaż Wiecha Festiwal Miejski", która została przygotowana z myślą o ożywieniu Pasażu Wiecha i okolic. Przez całe lato organizowane będą spotkania, pokazy, warsztaty, występy muzyczne oraz debaty. Organizatorzy stawiają przede wszystkim na wspieranie i współpracę ze społecznością lokalną, w tym mieszkańcami i przedsiębiorcami oraz na działania kulturalno-edukacyjne.

Teatr 21 – zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 Teatr 21 został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii "Teatr".

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych.

Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca.

Jakub Drzewiecki
Materiał Teatru
27 lipca 2021
Wątki
Lato 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...