Teatr w trasie - jak to było?

"Jasiu albo polish joke" - reż. Maciej Podstawny - Teatr Nowy w Zabrzu

Teatr Nowy w Zabrzu powrócił z dwóch tras projektu Teatr Polska ze spektaklem "Jasiu albo polish joke" w reżyserii Macieja Podstawnego. Ale już 26 października szykuje się wyjazd w kolejne miejsca. Tym razem będzie to Podkarpacie: Gorlice, Krosno, Strzyżów i Lubaczów.

Teatr Nowy w Zabrzu  dotarł w malownicze rejony województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego: Stalowej Woli, Staszowa, Starachowic, Stąporkowa, Brzegu Dolnego i Krotoszyna. W każdym miejscu spektakl poprzedziły warsztaty teatralne dotyczące aktualnego problemu emigracji. Wspólnie z uczestnikami (którymi były zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualni uczestnicy) zastanawiano się, w jaki sposób jesteśmy postrzegani za granicą, co w Polsce nam się podoba, i jakie elementy (bądź cechy) przenieślibyśmy z innych krajów. Padlo wiele indywidualnych i emocjonujących wypowiedzi na temat doświadczeń emigracyjnych, a także historie związane z przyniesionymi przedmiotami. Po spektaklach burzliwie dyskutowano z widzami. Dyskusje poprowadził dr Krzysztof Karwat – krytyk teatralny, literat, publicysta, od wielu lat zajmujący się problematyką tożsamości narodowej i emigracji. Jak się okazało przedstawienie wzbudziło ogromne emocje!!! Od wielu oglądających usłyszeć można było, że była to naprawdę zabawna historia, ale prawdziwa, bo wielu z naszych rodaków właśnie tak traktuje swoje korzenie. Ilość widzów, która obejrzała spektakl była imponująca, a w uroczym Stąporkowie i Krotoszynie sala zapełniła się do ostatniego miejsca. 

W Staszowie spektakl zagrano w odmiennych warunkach – w plenerze. Niestety... pogoda spłatała nami figla i w momencie wyjścia aktorów na scenę rozpadał się deszcz. Pomimo chłodu widzowie dotrwali do końca... i mocno trzymając w dłoniach parasole żywo dyskutowali o spektaklu. W Brzegu Dolnym, gdzie siedzibą Ośrodka Kultury jest przepiękny zabytkowy pałac – zagrano również w plenerze. Tym razem pogoda okazała się łaskawa. Na szczególną uwagę zasługuje urzekająca gościnność gospodarzy poszczególnych miejscowości, z którymi, Teatr ma nadzieję, nawiązać dłuższą współpracę. Teatr gościł również na II Wodzisławskiej Nocy Teatrów.

Ale to nie koniec trasy w ramach projektu Teatr Polska. Już 26 października Teatr Nowy w Zabrzu wyjeżdza w kolejne miejsca. Tym razem będzie to Podkarpacie: Gorlice, Krosno, Strzyżów i Lubaczów.

(-)
Materiał Teatru
5 października 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia