Teatr Wielki-Opera Narodowa powalczy o "operowego Oscara"

International Opera Awards 2016

Teatr Wielki-Opera Narodowa znalazła się w gronie nominowanych do prestiżowej nagrody International Opera Awards 2016 w kategorii Najlepszy teatr operowy. O przyznanie tego tytułu rywalizuje z: Deutsche Oper Berlin, Holenderską Operą Narodową, Opera Philadelphia, Theather an der Wien oraz Welsh National Opera.

Ponadto, na liście osób nominowanych w kategorii Najlepszy reżyser znalazł się również Mariusz Treliński, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. O "operowego Oscara" powalczy razem z Kasperem Holtenem, Damianem Michieletto, Katie Mitchell, Laurentem Pellym i Davidem Pountneyem.

Niezwykle istotnym momentem zarówno dla Mariusza Trelińskiego, jak i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej było podjęcie współpracy z Metropolitan Opera, gdzie w styczniu 2015 roku odbyła się premiera dyptyku operowego "Jolanty" Piotra Czajkowskiego i "Zamku Sinobrodego" Bartóka. Obecnie zespół odpowiedzialny za zeszłoroczny sukces pracuje nad "Tristanem i Izoldą", operą Wagnera, której warszawska premiera (12 czerwca) o kilka miesięcy wyprzedzi premierę tego tytułu w nowojorskiej Metropolitan Opera (26 września). To wydarzenie bez precedensu, ponieważ po raz pierwszy w historii za inaugurację sezonu w Met odpowiedzialny będzie polski reżyser.

Na liście finalistów konkursu International Opera Awards 2016 widnieją także nazwiska artystów, którzy regularnie współpracują z Teatrem Wielkim-Operą Narodową. W kategorii Najlepszy reżyser nominowany został również David Pountney, któremu powierzono reżyserię "Pasażerki" Weinberga oraz "Strasznego dworu" Moniuszki. O tytuł najlepszego młodego dyrygenta powalczy Bassem Akiki, który w ostatnim czasie dyrygował u nas m.in. "Powder Her Face" Adesa oraz "Jolantą" i "Zamkiem Sinobrodego". W gronie najlepszych śpiewaczek znalazła się natomiast Anna Bonitatibus, którą warszawska publiczność mogła w styczniu podziwiać w partii Sesta w mozartowskiej "Łaskawości Tytusa".

Ogłoszenie zwycięzców konkursu nastąpi podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 maja w Londynie.

 

(-)
Materiał nadesłany
4 marca 2016

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia