Teatr Wielki w rękach ekip remontowych

Teatr Wielki w Łodzi

Budynek oddany został ekipom wprawdzie już z początkiem 2012 r., ale dopiero teraz pojawi się na jego terenie specjalistyczny sprzęt. Rozpoczną się wyburzenia i kucie bruzd pod nowe instalacje wewnętrzne.

Oszacowany na blisko 60 mln zł projekt "Poprawa infrastruktury budynków Teatru Wielkiego" wejdzie tym samym w najważniejszy etap.

W pierwszej kolejności uwaga ekip będzie skupiać się także wokół sceny. Licząca blisko pół wieku aparatura sceny dawno już przestała spełniać wysokie standardy. Po demontażu instalacji elektrycznej, z okna scenicznego zdemontowane zostaną urządzenia napędowe, zapadnie, silniki wózków podłogowych, sztankiety, park oświetleniowy.

Jak zapewnia dyrekcja teatru, po remoncie nowa aparatura pozwoli w pełni zaprezentować możliwości "Wielkiego"

Teatr zostanie wyposażony również w inteligentny system monitoringu BSM, który pozwala z jednego centrum dokonywać kontroli pracy centralnego ogrzewania, pomp, zdalnie odczytywać liczniki, sterować systemem przeciwpożarowym, wykrywać uszkodzenia i awarie.

Pierwsze prace obejmą też demontaż biegów schodowych i wyburzenia w westybulu oraz otwarcie go na biegi komunikacyjne. Projekt zakłada przecież powstanie sali recitalowo-edukacyjnej w miejscu holu szatniowego.

Dzięki elastycznym rozwiązaniom konstrukcyjnym przestrzeń ta nie utraci dawnych funkcji, a zyska nowe. Modernizacja wystroju foyer i frontowej części teatru przeprowadzona będzie z uwzględnieniem zabytkowej, chronionej przez konserwatora architektury budynku.

Kilka miesięcy temu dyrekcja "Wielkiego" zleciła pomiary akustyki sceny. Ma to być zabezpieczenie na wypadek pogorszenia się jej poziomu po zakończeniu remontu. Okazało się, że akustyka sali, choć bardzo dobra i tak chwalona, mogłaby być lepsza.

Na akustyce sali odbiła się nieco wymiana foteli pięć lat temu. Wtedy nieznacznie zmienił się kąt nachylenia widowni, a przez to wielkość przestrzeni akustycznej pod fotelami. Być może rozwiązaniem będzie wzmocnienie ich o dodatkowe elementy drewniane.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łódzki online
10 stycznia 2012

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...