Teatr Wybrzeże w stolicy

"Zmierzch bogów" - reż. Grzegorz Wiśniewski - 31. Warszawskie Spotkania Teatralne

Spektakl Teatru Wybrzeże "Zmierzch bogów" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego weźmie udział w 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Prezentacja spektaklu odbędzie się w niedzielę, 3 kwietnia o godz. 19 na deskach Teatru Polskiego w Warszawie

Warszawskie Spotkania Teatralne są jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Reaktywowane po ośmioletniej przerwie w 2008 roku, stały się na powrót wielkim świętem polskiej kultury i zyskały ogromne uznanie publiczności.

"Zmierzch bogów" w Teatrze Wybrzeże to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.

Za reżyserię "Zmierzchu bogów" Grzegorz Wiśniewski otrzymał prestiżową Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu 2009/2010. Nagrody przyznało także jury V Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej - nagroda aktorska dla Doroty Kolak i nagroda dla Barbary Hanickiej za najlepszą scenografię. "Zmierzch bogów" otrzymał również Nagrodę Honorową Marszałka Województwa Pomorskiego dla najlepszego spektaklu 2009 roku.

(-)
Materiały Teatru
22 lutego 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia