Teatr wystawi Wylężałka w Toronto

Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie leci w maju do Kanady

Teatr im. Mickiewicza leci w maju do Kanady. Trzykrotnie pokaże tam "Alibii" Łukasza Wylężałka. To drugi pobyt zespołu za oceanem.

Jesienią odwiedził Częstochowę teatr Atlas Stage Productions z Toronto. Pokazał "Theatre of the film Noir" wybitnego kanadyjskiego dramaturga Georga F. Walkera. Reżyserem przestawienia i założycielem Atlas Stage Productions jest polski aktor, pedagog teatralny i reżyser Mirosław Połatyński. To on zaprosił częstochowskich kolegów do Toronto. - Jego ideą jest promowanie dramaturgii kanadyjskiej w Europie Środkowej i odwrotnie - europejskiej w Kanadzie - mówi Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. Mickiewicza. - Dlatego zapraszając nas do Toronto, Połatyński zaproponował pokazanie współczesnego polskiego tekstu. Wybraliśmy "Alibii" Wylężałka, bo to nasz człowiek, a po drugie intryga "Alibii" powinna być czytelna dla tamtejszego widza. Trzeba bowiem podkreślić, że nie jedziemy grać dla Polonusów (choć z przyjemnością i ich powitamy na sali), ale dla Kanadyjczyków. Spektakl grany po polsku będzie miał angielskie napisy.

Pierwszy i ostatni raz częstochowski teatr był za oceanem 10 lat temu za dyrekcji Marka Perepeczki. Grał dla polskiej publiczności w Chicago "Moralność pani Dulskiej".

Dorosławski: - Jedziemy dzięki dotacji urzędu miasta, której jednak nie wystarczyło na wszystkie koszty, więc dokładamy nieco z własnej kieszeni. My płacimy przeloty, wydatki na miejscu ponosi strona kanadyjska. Minister kultury i marszałek województwa odmówili wsparcia, choć promujemy polską sztukę za granicą.

Toronto Center for the Arts to nowoczesny kompleks z salami wynajmowanymi producentom teatralnym, bo w Kanadzie państwowych teatrów prawie nie ma. Największa sala ma 2 tys. miejsc, częstochowianie pokażą się w kameralnej na 220 miejsc. Połowa wpływów ze spektakli będzie gażą zespołu.

W "Alibii" grają Paula Kwietniewska, Adam Hutyra i Michał Kula. Jedzie też elektryk i oświetleniowiec, osoba odpowiedzialna za wyświetlanie angielskiego tłumaczenia, pracownica zajmująca się logistyką wyjazdu oraz dyrektor. Łukasz Wylężałek ma w tym czasie premierę "Nowonarodzonego" w teatrze Bagatela w Krakowie.

tp
Gazeta Wyborcza Częstochowa
28 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia