Teatr z reklamy

"Kariera Artura Ui" - reż. Remigiusz Brzyk - Teatr J. Słowackiego w Krakowie

Wolne media", "wolne sądy" i "wolne wybory" - takie plakaty ponad miesiąc temu pojawiły się w Krakowie. Choć początkowo o ich autorstwo podejrzewano Komitet Obrony Demokracji, szybko się okazało, że to zapowiedź adaptacji sztuki Brechta, którą szykował Teatr Słowackiego.

Napisana w latach 40. poprzedniego wieku ikoniczna sztuka pokazuje dochodzenie do władzy Adolfa Hitlera i stojący na początku tej drogi flirt nazizmu z kapitalizmem. Dlatego oczekiwania wobec "Kariery Artura Ui" w Krakowie, zwłaszcza po outdoorowej reklamie, były wyjątkowo rozbudzone.

Remigiusz Brzyk reżyseruje nadzwyczaj ostrożnie, w zasadzie bez skrótów. Zdaje się miotać między spektaklem o mafii współpracującej ze skorumpowanymi politykami, niczym rak pożerającej państwo (patrz ostatnie wydarzenia na Słowacji), a przedstawieniem o zamachach na sądy, wolne media i wszechogarniającej polityce strachu, w którym z pewnością niektórzy odnaleźliby naszą codzienność. To niezdecydowanie reżysera rekompensowane jest tempem, świetnym występem Michała Majnicza w tytułowej roli Artura Ui i nieszablonowym pomysłem na finał. Majniczowi partnerują m.in. Tadeusz Zięba (Dogsborough) i Andrzej Grabowski (Stary Aktor).

Łukasz Grześczak
Przegląd
6 kwietnia 2018
Portrety
Remigiusz Brzyk

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...