Teatr Zagłębia pokazuje efekty międzynarodowej współpracy

Współpraca z Myiawata Culture - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Sosnowiecka instytucja została partnerem konferencji kanadyjskiej organizacji Miyawata Culture, która zajmuje się konserwacją, odmładzaniem, a także rozpowszechnianiem tradycyjnej i współczesnej kultury oraz języka Cree. Podczas odbywającego się w dniach 6-8 sierpnia Indigenous Performance Festival można było uczestniczyć w pokazie filmu „Home”, który został przygotowany przez Dyrektor Teatru – Iwonę Woźniak.

Współpraca z Myiawata Culture to projekt wieloletni. Najistotniejszym jego punktem jest współpraca z Floydem Favelem – uczniem Jerzego Grotowskiego – w zakresie przyglądania się kulturom rdzennym. Floyd Favel i ludzie, którzy z nim pracują, rdzenni mieszkańcy Kanady wykorzystują narzędzia teatralne do odbudowania swojej kultury i tradycji. To myślenie jest mi szczególnie bliskie. Teatr, który służy społeczeństwu, teatr, który odbudowuje i przypomina zapomniane tradycje, historie i język. – opowiada Dyrektor Teatru Zagłębia, jednocześnie podkreślając podobieństwo między rdzennymi mieszkańcami Kanady i województwa śląskiego.

O współpracy zagłębiowsko-kanadyjskiej Teatr informuje na swoim profilu na Faceboooku, a film przygotowany na konferencję można zobaczyć na stronie internetowej.

Roksana Buchta
Materiał nadesłany
8 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...