Teatr zakłada "Pętlę"

próby, debaty, premiery w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu

Próby, debaty, premiery... Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu nie zwalnia tempa. Można powiedzieć, że widzowie do czerwcowego zakończenia sezonu, będą wprost rozpieszczeni.

Dokładnie za tydzień, teatr rusza z cyklem debat, które toczyć się będą wokół kolejnych premier Szaniawskiego. - Choć bardziej chcemy rozmawiać o problemach, które one poruszają niż o samych przedstawieniach - tłumaczy szef artystyczny sceny, Sebastian Majewski. A jak pokazują zwłaszcza ostatnie produkcje, naprawdę jest o czym rozmawiać. Pierwsza debata - w poniedziałek 8 lutego o godzinie 19:30 - dotyczyć będzie historii i przedstawienia "Niech żyje wojna!!!". Temat praktycznie nieograniczony, zwłaszcza, że ładunek emocji, informacji, faktów zawartych w tym spektaklu jest ogromny. Kolejna - 8 marca o tej samej godzinie - w głównej roli "Zemsta", czyli rozmowa o tym czym jest dla nas obecnie klasyka. - Chcemy, aby debaty odbywały się w każdy drugi poniedziałek miesiąca - zapowiada dyrektor, Danuta Marosz.

"Znamy, znamy" w pełni. Następne odsłony tego sezonu powstają w ramach Wolnych Scen Inicjatyw Aktorskich. Data graniczna to 13 lutego i premiery dwóch kolejnych produkcji. Dosyć zaskakujących. Związana od lat z "Szaniawskim" Irena Wójcik, podjęła się reżyserii "Dekameronu" Giovanniego Boccaccia. - Chcę pokazać, że w nawale tego ciężkiego egzystencjonalizmu, teatr może być oddechem, uśmiechem. Oczywiście nie będzie to proste, farsowe - mówi reżyserka. Dla niej w profesjonalnym teatrze to debiut, dodaje, że to bardzo ciekawe doświadczenie znaleźć się "po drugiej" stronie. Zwłaszcza, że jest to dosyć spora realizacja, w obsadzie siedmiu aktorów i dwoje statystów. Po dwunastu latach, kolejne podejście do "Pętli" Marka Hłaski robi Dariusz Skowroński. Ci widzowie, którzy pamiętają poprzedni, bardzo dobry spektakl - zrobiony wspólnie z Wiesławem Cichym, wiedzą czego mogą się spodziewać. - To oczywiście będzie inaczej zrobione, choć historia, która jest zamknięta w "Pętli" wciąż jest bardzo aktualna - tłumaczy Dariusz Skowroński. Dla niego jest to również w pewnym sensie, podróż sentymentalna, ponieważ to właśnie "Pętla" rozpoczęła pracę Skowrońskiego w wałbrzyskim teatrze. W roli głównej - Kuby - wystąpi mody aktor Rafał Kosowski. Cykl Wolnych Scen Inicjatyw Aktorskich zamknie premiera z 20 lutego. Jacek Krautforst zaśpiewa wciąż aktualne i bardzo popularne piosnki Marka Grechuty. Warto dodać, że wszystkie trzy przedstawienia na stałe wejdą do repertuaru wałbrzyskiego teatru.

MW
Nowe Wiadomości Wałbrzyske
4 lutego 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...