Teatralna niedziela w TVP Kultura

W studiu telewizyjnym z Grzegorzem Jarzyną

18 listopada, od godz. 17.15, gościem TVP Kultura będzie jeden z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, dyrektor TR Warszawa - Grzegorz Jarzyna. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska. W programie m.in. telewizyjna realizacja spektaklu "2007: Macbeth".

Jego pojawienie się w polskim teatrze uznawane jest za rewolucję i zmianę pokoleniową. To jego, wraz z Krzysztofem Warlikowskim, Piotr Gruszczyński zaliczył do pokolenia ojcobójców, zrywających śmiało z dotychczasową tradycją polskiego teatru i proponujących własne patrzenie na teksty klasyczne, reinterpretowane w sposób atrakcyjny dla młodej publiczności.

Po dyrekcją Grzegorza Jarzyny TR Warszawa (wcześniej Teatr Rozmaitości) osiągnął status najciekawszego polskiego teatru. To tutaj reżyser przygotował swoje najgłośniejsze inscenizacje: Bzik tropikalny wg Witkacego, Magnetyzm serca na podstawie Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry), Książę Myszkin wg Idioty Fiodora Dostojewskiego czy 4.48 Psychosis Sary Kane, 2007: Macbeth według Shakespeare'a.

Międzynarodową reputację Grzegorza Jarzyny ustaliły zaproszenia jego spektakli na liczne festiwale i występy gościnne w Europie i na świecie, m.in. w Avignionie, Edynburgu, Moskwie, St. Petersburgu, Jerozolimie, Berlinie, Monachium, Wiedniu, Sztokholmie, Londynie, Dublinie, Toronto, Los Angeles, Wellington i Hongkongu. W czerwcu 2008 jego Macbeth prezentowany był w Nowym Jorku, gdzie pod Brooklyn Bridge dla tej inscenizacji powstała specjalna scena.
Był jednym z autorów zaproszonych do udziału w projekcje Odyseja Europa, przygotowywanym w ramach programu Europejska Stolica Kultury RUHR.2010.

Jego ostatnie spektakle to T.E.O.R.E.M.A.T. na podstawie twórczości Piera Paolo Pasoliniego, Między nami dobrze jest Doroty Masłowskiej, którego premiera odbyła się w Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie oraz Nosferatu inspirowane powieścią Brama Stokera Dracula.
Z Grzegorzem Jarzyną Agnieszka Szydłowska porozmawia o dotychczasowej karierze oraz planach na przyszłość. W ramach pasma prezentujemy na życzenie naszego gościa film Luisa Bunuela Anioł zagłady (godz. 17.45) oraz telewizyjną realizację przedstawienia 2007: Macbeth (godz. 20.05). Gośćmi w studio będą także aktorzy współpracujący od lat z Jarzyną: Aleksandra Konieczna i Adam Woronowicz.
***
Emisja 18 listopada, od godz. 17.15, TVP Kultura

(-)
Materiał nadesłany
17 listopada 2012
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Jarzyna Grzegorz

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...