Teatralne lato w Bogucicach

„Lato w teatrze" w Bogucicach, jednej z najstarszych dzielnic Katowic

W ostatnim tygodniu lipca – w dzielnicy Bogucice – rozpoczęły się półkolonie dla dzieci (8-12 lat) w ramach kolejnej edycji projektu „Lato w teatrze".

W tym roku inicjatywa została zrealizowana dzięki współpracy Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum" z Miejskim Domem Kultury „Bogucice-Zawodzie", gdzie odbyły się liczne warsztaty: aktorskie, medialno-aktorskie, plastyczne oraz muzyczne. Zaprosiliśmy uczestników do zbudowania teatralnej narracji na temat jednej z najstarszych dzielnic Katowic – Bogucic.

W trakcie poszukiwań wspólnie wykreowaliśmy własną mapę dzielnicy i oznaczyliśmy na niej miejsca, które mogą kryć skarby lub intrygować. Inspiracje do odkrycia takich zakątków czerpaliśmy poznając historie mieszkańców, analizując stare mapy, szukając śladów obecności Utopca i Beboka oraz odbywając twórcze spacery. Półkoloniści brali udział w twórczym spacerze po Bogucicach, a także – w zachęcającej do zdobywania wiedzy – grze terenowej. Dzieci poszukiwały również śląskich stworzeń i nagrywały program telewizyjny, między innymi na temat „beboków". Do Miejskiego Domu Kultury zawitały starsze osoby związane z dzielnicą, które opowiadały na przykład o przyjaźni ze światowej sławy alpinistą – Jerzym Kukuczką.

Finał półkolonii zwieńczono spektaklem dla rodzin pt. „Nasze podwórko". Wersja on-line przedstawienia jest udostępniona dla wszystkich – na kanale ŚTLiA „Ateneum" – na stronie YouTube (https://youtu.be/bKO-SOUwbdI) Uczestników boguckiego „Lata w teatrze" obdarowano upominkami od Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Śląskiego Teatru Lalki i Aktora „Ateneum".

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Autorka tekstu: A.T. (uczestniczka programu Narodowego Centrum Kultury – „Praktykuj w kulturze" w ŚTLiA Ateneum w Katowicach) oraz Anna Nowak

Anna Nowak
Śląski Teatr Ateneum
11 sierpnia 2021
Wątki
Lato 2021

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...