Teatralne obchody rocznicy 4 czerwca

Koncert "Kochaj i walcz"

W rocznicę przełomowych wyborów z 1989 roku Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy przygotował Koncert "Kochaj i walcz". Wystawi go w trzech dolnośląskich miastach: Wałbrzychu (3 czerwca, godz. 19, Teatr im. Szaniawskiego), w Jeleniej Górze (4 czerwca, godz. 19, Teatr im. Norwida) i u siebie w Legnicy (5 czerwca, godz. 19).

Wystąpią aktorzy legnickiego teatru i muzycy z nim związani. Koncert inspirowany będzie piosenkami i utworami muzycznymi z lat 80. Goście koncertu usłyszą m.in. "Więzienne tango" Macieja Maleńczuka, "Źródło" Jacka Kaczmarskiego, "Konstytucje" Lecha Janerki, "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka i "Granice" Maanamu. Zostaną również pokazane archiwalne materiały telewizyjne przywołujące atmosferę tamtych dni i zabawny komentarz autorstwa Krzysztofa Kopki o tym, jak żyliśmy wiosną 1989 roku. Reżyserem koncertu jest Jacek Głomb, autorem scenografii Małgorzata Bulanda, a za aranżację muzyki odpowiada Łukasz Matuszyk. Koncert jest częścią dolnośląskich obchodów wyborów z 4 czerwca. Patronat nad nim objął marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński. 

W Legnicy uroczystości zostały zaplanowane na 5 czerwca. Do udziału w nich zostali zaproszeni "Rówieśnicy Wolności", czyli młodzi ludzie urodzeni w 1989 roku. Im dedykowany jest legnicki koncert, zaproszeni zostali również do wspólnej fotografii. 

W programie jest promocja nowej książki "Powiew wolności", która zawiera raporty SB i z posiedzeń partyjnych z okresu przed Okrągłym Stołem dotyczące Zagłębia Miedziowego. Jej autorami są historyk dr Łukasz Kamiński (autor "Drogi do wolności Zagłębia Miedziowego") oraz legnicki literat Jan Stanisław Smalewski, autor książek historycznych. Zostaną także otwarte wystawy: "Druki Stanu Wojennego" i "Powiew Wolności". Ma być odsłonięta Brama Lecha Wałęsy.
(ml)

i
Gazeta Wyborcza Wrocław
22 maja 2009

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia