Teatralne rysunki w twórczości artystów współczesnych

"Wirtuozi wyobraźni" - kur. Agnieszka Kołodziej-Adamczuk - Muzeum Śląskie w Katowicach

Wystawa: "Wirtuozi wyobraźni" - teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości artystów współczesnych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Kolekcja dzieł plastycznych dokumentujących pracę nad spektaklami teatralnymi często prowokuje do zadawania pytań dotyczących formy i idei w sztuce, łączenia podziwu dla dzieł sztuki z namysłem nad zawartą w nich koncepcją. Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza do zwiedzenia ekspozycji ukazującej pracę współczesnych scenografów, którzy rozwijają refleksję o świecie często zanotowaną w szkicach lub w uwagach na marginesach rysunków koncepcyjnych oraz rewersach projektów.

Poszukiwania służące ukazaniu uniwersalnego języka sztuki, dla której podstawą jest rysunek, stwarzają okazję do zestawienia projektów scenograficznych z obrazami, a także do połączenia kolekcji tworzących zbiory sztuki współczesnej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

„Prezentacja rysunków wykonanych ołówkiem, tuszem lub pastelami na papierach – obok kolaży lub obrazów malowanych na płótnie fotograficznym – odzwierciedla wielość technik w pracach inicjowanych decyzją o zaznaczeniu punktu, a następnie przedłużeniu go i stworzeniu kreski" – opowiada Agnieszka Kołodziej-Adamczuk, kuratorka wystawy. Tak uproszczony opis podkreśla znaczenie gestu artysty, świadczy o charakterze i ekspresji jego warsztatu, a także wskazuje podstawowe znaczenie procesu intelektualnego, zmierzającego do stworzenia zapisu modelu świata, czyli układu relacji między człowiekiem a przestrzenią. Ten podstawowy problem scenograficzny jest eksponowany w dziełach wybitnych polskich artystów, takich jak Jan Berdyszak, Bohdan Cieślak, Jerzy Gurawski, Tadeusz Kantor, Jadwiga Mydlarska-Kowal, Jerzy Skarżyński, Janusz Wiśniewski, reprezentujących dokonania kolejnych pokoleń mistrzów utrzymujących ze sobą krytyczny dialog.

Wystawa: "Wirtuozi wyobraźni". Teatralne rysunki postaci i przestrzeni w twórczości artystów współczesnych z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach
kurator: Agnieszka Kołodziej-Adamczuk
projekt przestrzeni: Krystian Banik
26.02.2021–18.04.2021
Muzeum Śląskie w Katowicach, ul. T. Dobrowolskiego 1 / budynek CSP

Danuta Piękoś-Owczarek
Muzeum Śląskie w Katowicach
25 lutego 2021

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...