Teatralne spotkania w Strefie Kultury

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Wykładem "W świecie "Snu nocy letniej" Williama Szekspira" Bogusława Bednarka Teatr im. Modrzejewskiej zainauguruje w środę 7 marca całoroczną działalność edukacyjną i popularyzatorską w Strefie Kultury.

Gościem teatralnej Caffe Modjeska będzie natchniony erudyta, charyzmatyczny gawędziarz i oryginał dr Bogusław Bednarek, specjalista od literatury i kultury z Uniwersytetu Wrocławskiego, znany w całej Polsce jako od kilkunastu lat jako przewodnik po telewizyjnych "Labiryntach kultury".

Ciemny prochowiec, czarny kapelusz, muszka i nieodłączny parasol. W ustach cygaretki "George Sand", czasami w ręku czerwona róża. Ale przede wszystkim wielka wiedza i rzadka umiejętność łączenia ze sobą pozornie odległych zjawisk ze świata kultury i sztuki, snucia zajmujących opowieści na - jak się wydaje - każdy temat.

Niepospolitość i niezwykły talent dra Bednarka szybko dostrzegła telewizja. Efektem były dziesiątki barwnych telewizyjnych gawęd, które w programie "Labirynty kultury" powstawały od 1995 roku w TVP Wrocław, a emitowane były wielokrotnie w TVP 3, TVP Polonia, TVP Kultura i TVP Historia.

- Zajmuję się rzadkimi książkami, czuję się jak amerykański milioner, który płaci setki tysięcy dolarów, żeby ustrzelić białego tygrysa. Rzadka książka to moje zachwycające trofeum. To też rodzaj pasji, kultu łowiectwa, choć bezkrwawego - mówi o sobie człowiek, który lata spędził w zaciszu bibliotek i czytelni.

Początek wykładu "W świecie "Snu nocy letniej" Williama Szekspira" w teatralnej Caffe Modjeska o 17.00.

Kolejne spotkanie pt. "Teatr - Pogranicze - Kultura czynna" już dwa dni później. W piątek 9 marca o godz. 20.00 (wyjątkowo w teatralnej kawiarni Ratuszowa) gościem Strefy Kultury będzie Krzysztof Czyżewski - animator kultury, eseista i tłumacz związany w przeszłości ze Stowarzyszeniem Teatralnym "Gardzienice", jeden z założycieli Fundacji "Pogranicze" i ośrodka o tej samej nazwie, którego jest dyrektorem.

Wstęp na spotkania w Strefie Kultury jest bezpłatny.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
7 marca 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...