Teatralnie kameralnie

w wakacje teatr przenosi się na scenę kameralną

Planując program zwracamy się do teatrów małych form, podejmujących inicjatywy pozainstytucjonalne. Dostaliśmy 36 zgłoszeń z zapisem przedstawień na DVD. Osiem weszło do konkursu. Komisja oceni, które z przedstawień zwycięży i dostanie 10.000 zł nagrody - mówi Andrzej Czerny, dyrektor letniego Przegląd Małych Form Teatralnych w łodzi.

W wakacje teatr przenosi się na scenę kameralną. Półmetek minął Przegląd Małych Form Teatralnych, po raz 15. odbywający się w Domu Literatury przy ul. Roosevelta 17 w środowe wieczory. Od początku realizowany jest pod artystyczną dyrekcją reżysera i animatora kultury Andrzeja Czernego.

- Cieszy, że w jubileuszowym roku udało się przygotować bardzo zróżnicowany repertuar - mówi Andrzej Czerny - Są monodramy (min. "Moja droga B.") i przedstawienia kilkuosobowe, tematyka - od Gombrowiczowskiej ("Iwona księżniczka Burgunda") przez teatr bardzo realistyczny ("Być jak Maria Janion") po spektakle ulatujące w surrealizm ("Ampuć, czyli zoologia fantastyczna"). Scena nie jest nudna, a publiczność wspaniale dopisuje.

Czy w pana ocenie dużo się dzieje na scenach kameralnych?

- Dostaliśmy 36 zgłoszeń z zapisem przedstawień na DVD. Osiem weszło do konkursu. Komisja oceni, które z przedstawień zwycięży i dostanie 10.000 zł nagrody. Chcemy też przyznać nagrody aktorskie, ale jeszcze nie wiadomo, jakiej wysokości. Planując program zwracamy się do teatrów małych form, podejmujących inicjatywy pozainstytucjonalne .

Ale program przeglądu to nie tylko konkurs...

- W Małej Sali Teatru Nowego (10,17,24 sierpnia) odbędą się spektakle towarzyszące

- "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Masłowskej, "Savannah Bay" Duras, "Przypadek Adasia MiauczyńsMego" Koterskiego. Liczymy, że współpraca z Nowym będzie się rozwijała.

Błyskawicznie zniknęły bilety na pokaz mistrzowski...

- 28 sierpnia przegląd zakończy Andrzej Seweryn

monodramem "Wokół Szekspira". Zainteresowanie jest ogromne. Przed tym spektaklem ogłosimy werdykt. Przed nami jeszcze pojutrze "Błazen Pana Boga" [na zdjęciu] Dario Fo, z którym wystąpi Stowarzyszenie Teatralne Badów (adaptacja i reżyseria Piotr Bikont). Grają: Joanna Fidler i Paweł Pabisiak. Kolejne inscenizacje przedstawią: Scena z Bliska z Poznania -"Audiencję III, czyli raj Eskimosów" Bogusława Schaeffera i Teatr Ludowy z Krakowa - "Hotel Babilon" Miro Gavrana.

Renata Sas
Express Ilustrowany
6 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...