Teatralny Black Week!

14. ERA SCHAEFFERA – Malarstwo Dźwiękowe

Era Schaeffera to doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej aktywności Bogusława Schaeffera. Jego twórczość dowodzi, że tak naprawdę granice między muzyką, teatrem, tańcem i malarstwem nie istnieją. (Więcej o artyście przeczytasz na culture.pl)

14. edycja Festiwalu Era Schaeffera pt. „Malarstwo Dźwiękowe – portret improwizowany" jest muzycznym i estetycznym hołdem dla artystycznej wolności oraz okazją do osobistej interpretacji twórczości Mistrza.

Już w ten czwartek (24.11) o godzinie 19.00 w Basenie Artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej, będzie miało miejsce główne wydarzenie tegorocznego Festiwalu Era Schaeffera. Inspiracją do stworzenia scenariusza było dla reżyserki 18 grafikolaży Bogusława Schaeffera wybranych przez nią spośród kilkuset, które kompozytor pozostawił po sobie.

„Grafikolaż" to nieistniejąca dotąd w historii sztuki nazwa wykreowana przez reżyserkę Magdalenę Małecką-Wippich i artystkę sztuk plastycznych Joannę Zemanek. Nazwa, która najlepiej – zdaniem artystek – oddaje charakter dzieł plastycznych Schaeffera, będących czymś pomiędzy grafiką a kolażem właśnie. Do wspomnianych grafikolaży, które zostaną poddane animacji w trakcie koncertu, zostanie na żywo zaimprowizowana muzyka. Całość zaś, dopełni napisana specjalnie na tę okazję opowieść o Schaefferze zaczerpnięta z jego życia i twórczości.

Zgodnie z artystycznym zamysłem autorki scenariusza i reżyserującej festiwalowy spektakl Magdaleny Małeckiej-Wippich przesłaniem tegorocznej Ery Schaeffera są słowa kompozytora, który mówił, że: „grafika, uspokaja duszę". To ważne w obecnych czasach, gdzie najważniejsze wydają się „sukces, szybkość, multitasking, jasno określony cel, presja doskonałości", a z drugiej strony dotyka nas „pośpiech, bylejakość, nadprodukcja, zalew wszechobecnego kiczu, biodegradacja planety, konflikty zbrojne. A przecież jest jeszcze sztuka, która wciąż może pełnić rolę schronienia. Sztuka, w której na przekór rzeczywistości nadal jest miejsce na zachwyt, kontemplację, brak logiki, radość, wytchnienie, niedoskonałość i tajemnicę".

Dlatego 14. Era Schaeffera jest propozycją zarówno dla wymagającego odbiorcy, jak i dla tego, który jest ciekaw świeżych i niebanalnych doznań muzyczno-estetycznych.

Skorzystaj z teatralnego black week i kup bilety na tegoroczną edycję Ery Schaeffera 50% taniej. Bilety dostępne na stronie opery: operakameralna.pl

TWÓRCY I WYKONAWCY 14. ERY SCHAEFFERA
scenariusz, reżyseria: Magdalena Małecka-Wippich
przestrzeń, animacje: Joanna Zemanek

MUZYKA / IMPROWIZACJE
wibrafon akustyczny, kalimba, malletkat: Bernard Maseli
fortepian, instrumenty klawiszowe: Paweł Tomaszewski
perkusja, instrumenty perkusyjne: Dano Soltis
elektronika, kornet: Albert Stensen
skrzypce: Łukasz Czekała
śpiew: Kaja Mianowana
beatbox: Andy Ninvalle
improwizacje solo: Sean Palmer

AKTORZY
Robert Czebotar
Elżbieta Nagel

24 listopada | godz. 19:00 | Basen Artystyczny | ul. M. Konopnickiej 6

Justyna Kurowska
Materiał organizatora
22 listopada 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia