Teatralny Sylwester na Stacji Szamocin

w wielkopolskim Szamocinie, na starym kolejowym dworcu

Różnie witano w kraju Nowy Rok. W wielkopolskim Szamocinie, na starym kolejowym dworcu, od piętnastu lat siedzibie Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego i Teatru Stacja Szamocin, odbyła się premiera „Tańców w Ballybeg" poznańskiego Teatru Planeta M i popremierowy bankiet, który przekształcił się w sylwestrowy bal i trwał do białego rana.

Skąd wziął się poznański zespół w Szamocinie? A stąd, że Magdalena Płaneta reżyserka spektaklu, pilanka - niegdyś członkini Teatru Wirtualnego i współzałożycielka Teatru Rekonstrukcji - terminowała u Luby Zarembińskiej od początku istnienia Stacji, a od kilku już lat jest wiceprezeską szamocińskiego stowarzyszenia. Nauki pobierane w Pile i Szamocinie zaczęła wcielać w życie na własne konto wkrótce po ukończeniu wydziału aktorskiego łódzkiej filmówki, kiedy to zamieszkała w Poznaniu i zasiliła zespół aktorski Teatru Polskiego. Swój pierwszy poznański zespół - Teatr na Fundamentach - założyła w 2007 roku. Cztery lata później, po zamkniętym już niestety doświadczeniu tworzenia własnego Ośrodka Edukacyjno-Teatralnego Stacja Kórnik, jej trupa przyjęła obecną nazwę - Teatr Planeta M. Zespoły Płanety mają na swym koncie imponującą ilość występów, a spektakle - „Dziadowanie", „Tempus Fugit", „Dogonić swój cień" i adresowana do najmłodszych „Pchła szachrajka" – przyniosły im rozgłos, uznanie i kilka znaczących nagród, zaś artystka i animatorka Magda Płaneta wyróżniona została dwa lata temu prestiżowym Medalem Młodej Sztuki, przyznawanym rokrocznie przez „Głos Wielkopolski" wybitnym Wielkopolanom.

Niezwyczajna data premiery i renoma miejsca ściągnęła na Stację Szamocin tylu chętnych, miejscowych, ale też z Wągrowca, Trzcianki, Margonina, Poznania, Zielonej Góry, że trzeba było dostawiać dodatkowy rząd krzeseł i przepraszać za niewygody i za to, że ustawione wcześniej światła, nie będą być może tak precyzyjnie, jak być miały. Pięć kobiet i trzej debiutujący w zespole młodzieńcy zagrali nastrojowe, wiarygodne i dojmująco szczere przedstawienie. W trakcie niemilknących oklasków aktorzy zaczęli rozlewać szampana we wszelkie stacyjne szkła i kubki, po czym wzniesiono toast za rok mijający i za przyszły, za przyjaźń i za współpracę, za sponsorów i za spełnienie planów. Ja, wierny druh Stacji Szamocin i fanka obu artystek- siłaczek też tam byłam i piłam za przyszłość, i ze łzą wzruszenia za przeszłość, którą dane mi było poznawać.

Luba Zarembińska i Magda Płaneta – szefowe własnych teatrów i prezeski Stacji Szamocin – zdradziły jakie snują plany na 2013 rok: ścisłą współpracę, bo dysponują sporym repertuarem i imponującym doświadczeniem, a jako że Stacja Szamocin to ważny punkt na turystyczno-artystycznej mapie Wielkopolski – wakacyjny sezon teatralny w Szamocinie. Oby im się udało!

Teatr Planeta M - Brian Friel „Tańce w Ballybeg"; reżyseria: Magdalena Płaneta, obsada: Damian Brzeziński - Michael, Magdalena Banachowicz - Kate, Magdalena Płaneta - Maggie, Katarzyna Wroniak - Agnes, Kinga Rybarczyk - Rose, Maria Lademann - Chris, Norbert Ogoniak - Gerry, Krystian Bochat - Jack; premiera 31 XII 2012 na Stacji Szamocin.

Wiesława Szczygieł
dla Dzienika Teatralnego
5 stycznia 2013

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia