Teatry rozpoczynają nowy sezon

Projekt "Teatr e-misyjny" - to niektóre propozycje polskich scen

W Warszawie - przez cały rok wysyp nowości, ale także - powroty popularnych tytułów na teatralne sceny. Teatr Narodowy rozpocznie w sobotę sezon przedstawieniem "Tango" Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego. Wśród premier w Narodowym znajdą się spektakle "Kotka na gorącym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa (reż. Grzegorz Chrapkiewicz) i "Lód" Władimira Sorokina (reż. Konstantin Bogomołow).

TR Warszawa powróci do "Nosferatu" (reż. Grzegorz Jarzyna), którego zagra Cezary Kosiński. W Nowym Teatrze - po wcześniejszych pokazach na festiwalu muzycznym Open'er w Gdynii i festiwalu w Awinionie - we wrześniu odbędzie się premiera "Kabaretu warszawskiego" (na zdjęciu) w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Agnieszka Glińska reżyseruje w Teatrze Studio "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej. Premiera - 16 września.

Cykl tematycznych sezonów artystycznych rozpoczyna Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Od tego roku kolejne cykle poświęcone będą osobom i twórczości wybitnych polskich reżyserów i inscenizatorów związanych z Krakowem i ze Starym Teatrem. Pierwszy z cykli - 2013/2014 - ma przypomnieć Konrada Swinarskiego - reżysera, który zginął w katastrofie lotniczej w 1975 roku pod Damaszkiem. Pierwszą w tym sezonie premierą w Starym Teatrze będzie sztuka "Do Damaszku" w reż. Jana Klaty (5 października). W sztuce zagrają m.in. Dorota Segda i Krzysztof Globisz.

Teatr im. Juliusza Słowackiego 21 października wystawi premierowo spektakl "Karnawał, czyli pierwsza żona Adama" na podstawie sztuki Sławomira Mrożka. Przedstawienie wyreżyserowane zostanie przez Bogdana Cioska.

Jubileuszowy 60. sezon artystyczny będzie świętował Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Z tej okazji odbędzie się osiem premier. Pierwsza z nich to zaplanowana na 21 września komedia "W pokoju obok" wyreżyserowana przez Łukasza Gajdzisa na podstawie tekstu amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl.

Dzieła Sławomira Mrożka będzie można zobaczyć w nowym sezonie artystycznym w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. 30 września odbędzie się projekcja wideo spektaklu "Miłość na Krymie" Mrożka w reż. Piotra Szczerskiego. Mrożek obejrzał spektakl podczas pobytu w Kielcach w 1994 roku. Po raz kolejny dorobek Sławomira Mrożka zostanie przypomniany 2 listopada. Wtedy kielecka publiczność będzie mogła obejrzeć "Wdowy". "Jest to najlepszy tekst autora, czarna komedia, igranie ze śmiercią. Teraz, po śmierci autora, sztuka nabiera innego wyrazu" - powiedział dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego Piotr Szczerski.

W Teatrze Polskim w Bydgoszczy Paweł Łysak wyreżyseruje pierwszą premierę sezonu - spektakl "Historie bydgoskie", na podstawie tekstu Artura Pałygi. Widzowie zobaczą także "Skąpca" Moliera, którego tekst "uzupełni" Michał Buszewicz, a wyreżyseruje Ewelina Marciniak, "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Marcina Libera, "Cień. Eurydyka mówi" Elfriede Jelinek przygotowywany przez Maję Kleczewską we współpracy z Teatrem Imka i "Trędowatą. Melodramat" Heleny Mniszkówny w reżyserii Wojciecha Farugi. "Skala podejmowanych przez nasz teatr tematów, traktowanych serio, a czasem ironicznie i żartobliwie, rozpięta będzie w najbliższym sezonie od spraw lokalnych do globalnych" -powiedział dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Paweł Łysak. "Na wydarzenie dużej rangi, przynajmniej w Polsce i Rosji, zapowiada się adaptacja sceniczna +Idioty+ Dostojewskiego, którą przygotuje u nas Konstantin Bogomołow, jeden z najwybitniejszych rosyjskich reżyserów swojego pokolenia" - dodał Łysak.

Pierwsza inscenizacja tekstu Witolda Gombrowicza "Kronos" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego oraz realizacja pierwszej części mickiewiczowskich "Dziadów" w reż. Michała Zadary to niektóre z planów repertuarowych wrocławskiego Teatru Polskiego. Pierwszą premierą w nowym sezonie artystycznym będzie spektakl "Zachodnie wybrzeże/Powrót na pustynię" w reż. Michała Borczucha. Premierę zaplanowano na 4 października. Na grudzień zaplanowano premierę "Kronosa" w reż. Garbaczewskiego, a na marzec 2014 r. pierwszej części "Dziadów". W lipcu 2014 r. wrocławski teatr zamierza wystawić "Diabła" Andrzeja Żuławskiego w reż. Jan Klaty. W nowym sezonie artystycznym sztukę na zamówienie wrocławskiego Teatru Polskiego przygotuje również duet Monika Strzępka i Paweł Demirski.

Jubileusz 125-lecia świętować będzie Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi; obchody objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski. Galę jubileuszową uświetni 19 października premiera spektaklu "Kapliczka.pl czyli wszystko dawniej szło lepiej niż teraz" w reż. Mikołaja Grabowskiego.

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi przygotowuje się natomiast do obchodów 90. rocznicy urodzin patrona - Kazimierza Dejmka i 65-lecia istnienia tej sceny. Zaplanowano m.in. koncerty prezentujące scenografów i kompozytorów Dejmkowskich oraz spektakle nawiązujących do jego przedstawień. Jednym z nich będą "Uciechy staropolskie" zrealizowane w koprodukcji z Teatrem Polskim w Warszawie. "Nowy" zamierza również wydać na płycie wraz z odpowiednim opracowaniem realizacje Dejmka przeznaczone dla Teatru Telewizji.

W ramach cyklu "Śląsk święty/Śląsk przeklęty" na zamówienie Teatru Śląskiego w Katowicach powstają teksty o ikonach kultury: aktorze Zbigniewie Cybulskim oraz o Ryszardzie Riedlu, wieloletnim frontmanie zespołu "Dżem", zaś reżyser Jacek Głomb przymierza się do scenicznej adaptacji "Czarnego Ogrodu" Małgorzaty Szejnert. Jeszcze w tym roku planowana jest premiera "Lotu nad kukułczym gniazdem" w reżyserii nowego dyrektora teatru - Roberta Talarczyka.

W Teatrze Rozrywki w Chorzowie 14 września odbędzie się premiera komedii Friedricha Duerrenmatta "Frank V" w reżyserii Rudolpha Strauba. Teatr nawiązał też współpracę z wielokrotnie wyróżnianym duetem twórców - Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim. "Na szczegóły jest za wcześnie, ale to będzie ich autorski spektakl, wykorzystujący muzyczny potencjał naszego zespołu" - powiedziała PAP kierownik literacka Teatru Rozrywki Jolanta Król.

Pierwszą premierą w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie będą "Damy i huzary" Aleksandra Fredry. Premiera dramatu w reżyserii Julii Wernio odbędzie się 9 listopada i będzie to zarazem pierwsza sztuka wystawiona na otwarcie teatru po trzyletniej jego modernizacji. Jak powiedział dyrektor Teatru im. Jaracza Janusz Kijowski spektakl zostanie przygotowany w nowoczesny sposób. "Nie będzie to przestarzały bibelot, ale współczesna interpretacja sztuki +o wojnie płci+" - podkreślił Kijowski.

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim otworzy sezon artystyczny dramatem Pedro Calderona de la Barca "Życie jest snem" w reż. Justyny Celedy. W listopadzie reżyser Jacek Głąb zajmie się przygotowaniem adaptacji komedii Williama Szekspira "Wesołe kumoszki z Windsoru", której premiera odbędzie się 25 stycznia przyszłego roku. Ważnym wydarzeniem dla gorzowskiego teatru będą przygotowania Andrzeja Seweryna do najnowszej wersji "Don Juana". Znany aktor i reżyser rozpocznie pracę w czerwcu przyszłego roku, a premiera planowana jest we wrześniu, na inaugurację następnego sezonu artystycznego.

Premiery: musicalu "Momo", sztuki "Nie-demokracja", "Rewizora" i "Antyhony" przygotował na nowy sezon artystyczny Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Pierwsza premiera to "Antyhona", która powstała w ramach projektu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Scenografię do przeniesionej na lokalny polsko-białoruski grunt sztuki zaprojektował znany współczesny malarz związany z Białostocczyzną Leon Tarasewicz.

"Cieśnina duchów. Manitoba" - to pierwsza prapremiera w sezonie 2013/2014 Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Akcja rozgrywa się w Kanadzie zamieszkanej przez diaspory: ukraińską i˙polską. Spektakl odnosi się do wydarzeń związanych z rzezią wołyńską. Jest to sztuka napisana przez Stanisława Brejdyganta na zamówienie teatru. Prapremiera spektaklu, w reżyserii Joanny Zdrady, odbędzie się 28 września.

Zrealizowany zostanie też projekt "Teatr e-misyjny" - emisja spektaklu "Aktor zdemaskowany albo Co (tu) jest grane?!" w TVP Rzeszów. Nagranie spektaklu na płytach DVD oraz przewodniki po projekcie zostaną dostarczone do trzystu szkół z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionów uboższych, oddalonych od centrów życia teatralnego, z utrudnionym dostępem do dóbr kultury.

Teatr Polski w Szczecinie w nadchodzącym czasie przygotowuje dwie duże premiery. Pierwsza z nich, będzie napisana w pierwszej połowie XVII wieku przez Johna Forda sztuka "Szkoda, że jest nierządnicą". "To wyjątkowy tekst, powstał u schyłku epoki elżbietańskiej (...). Inspirował filmowców i teoretyków teatru. Ukazany jest tutaj świat przesycony religijnością, ale bez Boga, szaleństwo namiętności przykryte pozorną pobożnością" - ocenił reżyser Krzysztof Prus. Kolejną sztuką, której premierę proponuje w tym roku Teatr Polski w Szczecinie, będzie "Opera za trzy grosze" Bertolta Brechta, w reżyserii dyrektora tej sceny Adama Opatowicza.

W poznańskim Teatrze Nowym zaplanowano premiery m.in. "Lekcji" Eugene'a Ionesco, spektaklu Jerzego Satanowskiego z tekstami Stanisława Barańczaka oraz spektaklu o roboczym tytule "Czerwiec '56" w reż. Remigiusza Brzyka. 14 grudnia odbędzie się premiera "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa w reżyserii Izabelli Cywińskiej. W tym roku teatr obchodzi podwójny jubileusz: 90 lat temu w budynku przy ul. Dąbrowskiego odbyła się pierwsza premiera teatralna, a 40 lat temu Izabella Cywińska została dyrektorem teatru, reaktywując jego działalność.

Teatr Muzyczny w Lublinie przygotowuje koncert "Viva Verdi" dla uczczenia 200. rocznicy urodzin tego kompozytora. Na program koncertu złożą się arie ze słynnych oper Giuseppe Verdiego, m.in. "Nabucco", "Rigoletto", "Aida", "La Traviata", "Don Carlos". Prawykonanie koncertu zaplanowano 15 września na Zamku w Krasiczynie, następnego dnia będzie on pokazany we Lwowie, a później w Rzeszowie, Kielcach i Lublinie.

Na 4 października w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku zaplanowano premierę komedii "Seans" brytyjskiego dramaturga Noela Cowarda (1899-1973) w reżyserii dyrektora gdańskiej placówki teatralnej Adama Orzechowskiego. Pod koniec października Teatr Wybrzeże wystawi "Płatonowa" Antona Czechowa w nowym tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej. Spektakl wyreżyseruje Grzegorz Wiśniewski.

Pierwszą premierą w Teatrze Muzycznym w Gdyni będzie w piątek musical "Chłopi" według powieści Władysława Reymonta, w reżyserii i adaptacji Wojciecha Kościelniaka, z muzyką Piotr Dziubka. Po Nowym Roku rozpoczną się próby do "Sindbada Żeglarza" według Bolesława Leśmiana, w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua.

(-)
(PAP)
9 września 2013

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...