Teatrzyk widm

"W małym dworku" - reż. Anna Augustynowicz - Och-Teatr w Warszawie

Po co był Annie Augustynowicz ten Witkacy? No chyba nie - za przeproszeniem - dla jaj? Sam Stanisław Ignacy pisywał rzeczy zabawniejsze, nie mówiąc już o reszcie lekkich i śmiesznych sztuk świata. Poza tym szefowa szczecińskiego Teatru Współczesnego nawet w swych mniej ambitnych przedstawieniach zawierała pewien naddatek niepozwalający traktować ich jak czystą rozrywkę

Tymczasem w Och-Teatrze aktorzy w trupiosinych makijażach robią miny, karykaturalnie akcentują słowa, a wszystko przy marnym odzewie publiki najwyraźniej przyzwyczajonej do innego typu humoru. I chyba nie szło też Annie A. o to, by z Witkacym wchodzić w jakikolwiek spór, aby go głębinowo interpretować, chociażby poprzez odwołania do skandynawskich klasyków - Ibsena i Strindberga, od których w tekście aż gęsto.

Tego w spektaklu nie ma. Więc co jest? Dobroduszna ramota, formalna gierka rozciągnięta na półtorej godziny. Lepiej odnajdują się w niej wyjadacze (Iza Kuna, Janusz Chabior, Szymon Kuśmider), ratując się śmiesznymi rzeczywiście minami i grepsami. A najciekawiej zrobiło się, gdy do oklasków wybiegła sama pani reżyser z błędnym wzrokiem. Od razu stało się jasne, że to ona powinna zagrać Widmo Matki. Nawet bez charakteryzacji.

Jacek Wakar
Przekrój
29 czerwca 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...