Tęcza dla widzów w każdym wieku

Teatr Tęcza też chce zostać w kontakcie z publicznością

Zamiast premiery dla dzieci - czytanie, w miejsce "Króla Dawida" dorośli widzowie zobaczą "Osobliwe zdarzenie", jest też konkurs na grę planszową dla całej rodziny oraz wirtualne zwiedzanie muzeum lalek.

Kolejny ze słupskich teatrów dołącza swoje propozycje na spędzanie czasu w domu. Wcześniej Teatr Lalki Tęcza namawiał do zwiedzania Wirtualnego Muzeum Lalkarstwa, gdzie można znaleźć eksponaty ze słupskiego teatru. Teraz proponuje wspólne czytanie bajek, spektakl online oraz konkurs dla całej rodziny.

W sobotę, 21 marca, miała się odbyć premiera spektaklu "Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek", na podstawie lektury "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. Premiery z oczywistych względów na razie nie będzie, ale Tęcza proponuje coś w zamian. Przez pięć dni, począwszy od soboty, 21 marca, na profilu teatru na Facebooku będzie można posłuchać fragmentów książki, czytanych przez aktorów. Czytanie rozpocznie Anna Rau. Wirtualne spotkania będą odbywać się codziennie o godz. 11, aż do środy, 25 marca, włącznie.

- Aktorzy będą czytać fragment książki, resztę dzieci wraz z rodzicami będą mogły doczytać w domu - mówi Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza. - Albo w przypadku braku wersji źródłowej - można całą rodziną stworzyć nowe, alternatywne zakończenie! - dodaje Marta Tramer.

Osoby, które chcą ściśle trzymać się pierwotnej wersji mogą wypożyczyć lub kupić "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek." Lektura jest dostępna w internecie w postaci książek oraz audiobooków.

Dla dorosłych widzów Tęcza chce udostępnić nagranie komedii "Osobliwe zdarzenia", która powstała we współpracy z włoskim reżyserem Matteo Spiazzi. "Osobliwe zdarzenie" to pełna intryg, nieporozumień i zwrotów akcji komedia dell'arte, czyli komedia ludowa. Spektakl oparto na kanwie sztuki Carlo Goldoniego "Un curioso accidente". Spektakl online będzie można obejrzeć w czwartek, 26 marca, o godz. 19 również na stronie Tęczy na Facebooku.

Ważną informacja jest to, że jeśli nie zdążymy na wyznaczoną godzinę, to zarówno czytanie, jak spektakl będzie dostępny w sieci jeszcze kilka dni, więc będziemy mogli nadrobić zaległości.

Inną propozycją słupskiego teatru lalki jest konkurs dla całej rodziny. Jest on związany z odwołaną premierą spektaklu "Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek" i polega na stworzeniu gry planszowej. Początkowo teatr kierował konkurs cło szkół, lecz ze względu na ich zamknięcie rozszerza zabawę o wariant rodzinny. Zadaniem jest wymyślenie gry, w której bohaterami będą skarpetki. Uczestnicy muszą wymyślić swoją historię, zasady i wykonać model. Regulamin konkursu znajdziemy na stronie www.teatrlalkitecza.pl. Nagrodami w konkursie są repliki lalek ze spektaklu "Niesamowite przygody niesamowitych skarpetek" oraz podwójne zaproszenia na spektakl. Termin nadesłania prac to 25 marca.

Jak widać - jest w czym wybierać, a Tęcza obiecuje, że to jeszcze nie koniec.

Kinga Siwiec
Głos Pomorza
23 marca 2020

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia