Tęcza wita po remoncie

to pierwsza premiera w świeżo wyremontowanej siedzibie

W sobotę Teatr Lalki Tęcza wystawi sztukę dla dzieci "Dziób w dziób" Malwiny Prześlugi. Będzie to pierwsza premiera w świeżo wyremontowanej siedzibie przy ul. Waryńskiego 2.

Remont generalny przeprowadzono na 70-lecie placówki. Był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które po wizycie w Słupsku premier Ewy Kopacz przekazało miastu na ten cel 800 tysięcy zł.

Jednak wszystkie wykonane prace były możliwe dzięki wsparciu 20 sponsorów. W sumie wykonano ocieplenie i fasadę budynku, wyremontowano biura i klatkę schodową. Widzowie mogą teraz korzystać z nowych toalet (są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), a aktorzy - z nowych garderób.

Nowy wygląd uzyskały również hole, które przystosowano do pełnienia nowych funkcji. M.in. będą się tam odbywać prelekcje i zajęcia teatralne dla dwulatków. Ponadto we foyer pojawi się wystawa klasycznych lalek teatralnych, które przez lata powstawały w pracowniach teatralnych.

- Bardzo dziękuję wszystkim, w tym Radzie Miejskiej w Słupsku, dzięki którym mogliśmy poszerzyć zakres remontu. Ważne jest to, że udało się nam główne prace remontowe wykonać w terminie. Zawdzięczamy to sumienności Kaszubów, którzy dla nas pracowali - mówiła wczoraj wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Jednak w przyszłości remont będzie kontynuowany, bo zmian wymaga jeszcze widownia, ponieważ obecnie duzi widzowie zbyt często zasłaniają widok ze sceny mniejszym widzom. Widzowie nowe wnętrze teatru zobaczą w sobotę. Pierwsza premiera ma się odbyć tego dnia o godz. 11. Natomiast na godz. 13 zaplanowano uroczyste otwarcie wyremontowanego teatru. Publiczność będzie wtedy oglądała nowy autobus "Tęczy", który stoi na jej podwórzu.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc ze strony władz miasta. Nie wszystkie teatry lalkowe w kraju mają tak dobrze. Dzisiaj czytałem, że Teatr Andersena w Lublinie jest w krytycznym położeniu. Grozi mu zamknięcie. Tam z pewnością będą nam zazdrościć - mówił Michał Tramer, dyrektor Teatru Lalki Tęcza.

Aby dodatkowo rozpropagować słupski teatr lalki, władze Słupska planują wystawę jego lalek w Instytucie Teatralnym w Warszawie. To efekt ostatniej podróży służbowej prezydenta Słupska do stolicy. Jeszcze nie wiadomo, kiedy ta wystawa się odbędzie.

 

Zbigniew Marecki
Głos Pomorza
24 lutego 2016

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia