Tęczowa rodzina na Boże Narodzenie

"Wół i osioł" - reż. Arkadiusz Porada - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Polska premiera " Woła i osła" Norberta Ebela to jednocześnie trzechsetna pozycja wałbrzyskiego Teatru Lalki Aktora. W lekkim tonie i dla widza w każdym wieku, uczy, że żyjący pod wspólnym dachem mężczyźni (co z tego, że z wolimi rogami i oślimi uszami) mogą być czułymi ojcami i troskliwymi opiekunami. Edukacja to w dobie "łysych marszów" nie do przecenienia.

"Wół i Osioł" to zabawna historia dwojga zwierząt, których nudną i ciężką egzystencję w betlejemskiej stajni przerywa niespodziewane i tajemnicze pojawienie się ludzkiego dziecka. Płaczący, kwilący i głodny jak to noworodek "Jezusek" burzy wygodne stadło bohaterów.

Norbert Ebel w humorystyczny sposób kreśli swych bohaterów, przywołujących na myśl niewątpliwie protagonistów z filmowego Shreka, nie zapominając przy tym ó przedstawieniu tradycyjnej historii narodzin Jezusa. Autor w niekonwencjonalny sposób porusza ważny problem przyjaźni, odpowiedzialności innych oraz relacji opiekun - dziecko, osadzając akcję w bożonarodzeniowej scenerii i atmosferze nadchodzących Świąt

Entuzjastyczne reakcje zgromadzonych na widowni młodych widzów udowadniają, że uprzedzenia w stosunku do par jednopłciowych, biorących się za wychowywanie i opiekę nad dzieóni to domena dorosłych o wąskich horyzontach. Czułość i oddanie drugiej istocie nie mają bowiem płci i nie powinny być przez jej pryzmat oceniane. "To będzie bardzo meczące dla ciebie, tak na dłuższą metę" - mówi na koniec Osioł do Wołu. - Tak to już bywa" - odpowiada Wół ,Możemy przecież wspólnie się nim zaopiekować" "To dobrze. Dobranoc" "Dobranoc. Zaśpiewany coś jeszcze?" nic dodać, nic ująć.

Spektakl powstał w kooprodukcji z Theater Des Lachens z Frankfurtu nad Odrą oraz Teatrem Fabryka Formy z Wrocławia. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Konsulat Generalny Niemiec.

Mateusz Mykytyszyn
Tygodnik Wałbrzyski
24 listopada 2011

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia