Tegorocznie nagrodzeni
Nagrody Miasta Krakowa 2011Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz, aktorka Dorota Segda i solista Metropolitan Opera w Nowym Jorku Mariusz Kwiecień otrzymali w czwartek Nagrody Miasta Krakowa 2011
Nagrodzeni zostali także reżyser teatralny, muzykolog i literaturoznawca Józef Opalski oraz twórca geografii religii, autor licznych badań w tym zakresie prof. Antoni Jackowski z UJ.
- Jest to nagroda honorująca najwybitniejszych twórców i uczonych, których osiągnięcia współdecydują o rozwoju polskiej nauki, a w ślad za tym o rozwoju Krakowa, których twórczość buduje świetność sceny polskiej, rozsławia polski film, promuje polską scenę muzyczną w świecie, promuje dorobek historyczny miasta - mówił podczas uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że jednocześnie to nagroda nadziei dla przedstawicieli młodego pokolenia, którzy będą tę tradycję kontynuowali.
Prezydent podkreślił, że obecność laureatów w Krakowie jest bezcenna. - Nie zastąpi jej żadna, nawet najlepsza kampania promocyjna naszego miasta, bo przecież bez swoich wybitnych indywidualności Kraków nie mógłby z powodzeniem kontynuować tradycji duchowej i artystycznej stolicy Polski, nie mógłby z dumą nosić miana miasta uczonych - dodał Majchrowski.
Andrzej Wajda, który kręci film o Lechu Wałęsie nie mógł być obecny na uroczystości. Nagrodę w imieniu Doroty Segdy odebrała Anna Polony.
- Kraków jest miastem, które docenia ludzi nauki i sztuki. () Niektórzy uważają, że miłość z wzajemnością nie istnieje. My, dziś nagrodzeni jesteśmy dowodem na to, że istnieje. Kochamy to miasto, a ono tę miłość odwzajemnia - powiedziała Krystyna Zachwatowicz w imieniu wszystkich nagrodzonych.
Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Dorota Segda, Mariusz Kwiecień i prof. Józef Opalski otrzymali nagrody w dziedzinie kultura i sztuka. Prof. Antoni Jackowski został wyróżniony w dziedzinie nauka i technika. W tym roku nie przyznano nagrody w kategorii sport.
Podczas uroczystości wręczono także wyróżnienia za prace dyplomowe. Otrzymali je: Dariusz Grabowski (Politechnika Krakowska); Edyta Gracz-Chmura (UJ); Agnieszka Kornecka i Łukasz Michalski (Politechnika Krakowska); Katarzyna Michałowska (Politechnika Krakowska); Anna Sękowska (ASP); Marcin Starzyński (UJ).
Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe, instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje. Powoływana corocznie przez Prezydenta Miasta Krakowa Komisja Nagród, złożona w większości z profesorów krakowskich wyższych uczelni, po analizie wniosków, przedstawia propozycje Prezydentowi Miasta, który podejmuje decyzje o przyznaniu nagród. Pracom komisji przewodniczył prezes Polskiej Akademii Umiejętności prof. Andrzej Białas.
Tradycja przyznawania nagród osobom szczególnie zasłużonym dla Krakowa sięga XVI wieku. Pierwsza nagroda została przyznana w roku 1535 za kodyfikację prawa miejskiego. Początkowo nagrody wręczane były sporadycznie, zmieniło się to w roku 1930 - odtąd przyznawano je regularnie aż do wybuchu II wojny światowej. Wręczanie nagród wznowiono w 1945 r.