Tekst ciągle aktualny

"Wesele - Wyzwolenie" - reż. Krzysztof Jasiński - Teatr Scena STU

Dzisiaj, 4 czerwca, w 25. rocznicę wyborów 1989 roku, krakowski Teatr Scena STU pokaże dyptyk Stanisława Wyspiańskiego "Wesele - Wyzwolenie". Na pokaz Teatr zaprosił osoby odpowiedzialne za kulturę w Krakowie, - tak członków komisji kultury samorządu miasta, jak i województwa.

Premierowy pokaz odbędzie się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Dyptyk ów to część zamierzenia Krzysztofa Jasińskiego, który na 50-lecie stworzonego przez siebie Teatru STU postanowił pokazać kolejno trzy dzieła Wyspiańskiego. Zaczął od "Wyzwolenia", następnie zrealizował "Wesele", by całość zamknąć inscenizacją "Akropolis". I taki właśnie tryptyk, połączony w jeden spektakl, zacznie w listopadzie wędrówkę po Polsce - od katowickiego Teatru im. S. Wyspiańskiego. Zostanie pokazany w 50 miastach - w 49, które niegdyś były stolicami województw oraz w Zakopanem. Na koniec, 21 lutego 2016 roku - na półwiecze STU - zobaczy go Kraków. Dodajmy, że Krzysztof Jasiński będzie pierwszym reżyserem, który wystawi kolejno te trzy dzieła Wyspiańskiego i pierwszym prezentującym je w ramach jednego przedstawienia. Spektakl potrwa około 3,5 godziny.

- Ten tryptyk dotyka dnia dzisiejszego, czyniąc z Wyspiańskiego proroka. Zwłaszcza "Wyzwolenie" jest w obecnej Polsce tekstem ogromnie aktualnym, w który warto się wsłuchać - mówił wczoraj reżyser. Trasa STU po Polsce będzie odbywać się pod patronatem prezydenta RP oraz Związku Miast Polskich. Na jutrzejszy pokaz "Wesela - Wyzwolenia" Teatr Scena STU zaprosił osoby odpowiedzialne za kulturę w Krakowie - tak członków komisji kultury samorządu miasta, jak i województwa, a także urzędników zajmujących się kulturą w obu tych instytucjach będących organami założycielskimi STU.

Teatromani będą mogli zobaczyć dyptyk na scenie STU 13 czerwca o godz. 18.

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
4 czerwca 2014
Teatry
Teatr STU

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...