Telewizyjna premiera w TVP Kultura

"Kamienie w kieszeniach" - Scena Prapremier InVitro w Lublinie

TVP Kultura zaprasza 24 maja o godz. 20.25 na telewizyjną premierę przedstawienia "Kamienie w kieszeniach" Marie Jones w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. To spektakl Sceny Prapremier In Vitro zrealizowany w Muzeum Wsi Lubelskiej

Akcja sztuki rozgrywa się w małej irlandzkiej wiosce, w której studio z Hollywood kręci film, jako statystów wykorzystując ludzi z okolicy. Opowieść snują dwaj bezrobotni chłopcy – Charlie i Jake, którym zetknięcie się ze środowiskiem sławnych i bogatych przynosi nadzieję na realizację własnych marzeń o sukcesie.

„Kamienie w kieszeniach” to tylko z pozoru banalna historia opowiadająca o kulisach powstawania filmu oraz zderzeniu sławnych i bogatych z zakompleksioną prowincją. Jest w tej sztuce także miejsce na głębszą refleksję na temat przyjaźni, odpowiedzialności, wolności i pogoni za marzeniami.

Co jest w stanie wstrząsnąć społeczeństwem małej, irlandzkiej wioski? Czy przyjazd ekipy filmowej z Hollywood, śmierć młodego mieszkańca, znajomość z gwiazdą filmową, a może świadomość, że jest się nikim?

Tragikomedia irlandzkiej dramatopisarki, opowiada o dwóch światach, z których jeden jest pełen możliwości, blichtru i... fałszu, a drugi to mała wieś w Irlandii, osnuta niespełnionymi marzeniami, dążeniami i prawdą. 

Dowcipne dialogi, trafne oddanie realiów planu filmowego i intensywna gra duetu aktorskiego Bartek Kasprzykowski i Szymon Sędrowski to niewątpliwie zalety komedii Marie Jones.

Spektakl prezentowany jest w TVP Kultura w ramach festiwalu teatrów z miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Emitowane było już przedstawienie „Iwony, księżniczki Burgunda” z Teatru Śląskiego w Katowicach, a w następne wtorki zobaczyć będzie można „Zmierzch bogów” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz „Białe małżeństwo” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Projekt współfinansowany jest przez lokalne samorządy.

(-)
Materiał TVP
24 maja 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia