Tennessee Williams (1911 - 1983)

Dramaturg, prozaik i poeta.

Urodził się 26 marca 1911 w Columbus w stanie Missisipi, zmarł 25 lutego 1983 w Nowym Jorku.

Właściwie Thomas Lanier Williams III. Williams dramaty pisał już w latach 30., jednak sukcesy zaczął odnosić dopiero w połowie następnej dekady. Pierwszą ważną sztuką w jego karierze była Szklana menażeria (1944), jednak prawdziwą sławę przyniósł mu napisany w 1947 i wystawiony w tym samym roku na Broadwayu, Tramwaj zwany pożądaniem. Sztukę wyreżyserował Elia Kazan, w obsadzie znaleźli się: Marlon Brando, Jessica Tandy i Karl Malden – dla wszystkich stała się trampoliną do wielkiej kariery, a Williamsa uhonorowano Nagrodą Pulitzera w 1948. Drugiego Pulitzera otrzymał za Kotkę na gorącym blaszanym dachu w 1955.

Tennessee Williams pochodził z Południa Stanów Zjednoczonych i akcję swoich sztuk umieszczał w dusznej atmosferze swych rodzinnych stron. W najsłynniejszych utworach obrazuje gwałtowne przemiany zachodzące w amerykańskim społeczeństwie na przełomie lat 40. i 50. Bohaterowie jego sztuk są naznaczeni indywidualnym piętnem, nie mają charakteru uniwersalnego czy symbolicznego. Nie potrafią nawiązać stałego kontaktu z otoczeniem, targają nimi wątpliwości i namiętności, często mające swe źródło w przeżyciach seksualnych.

Jego sztuki były wielokrotnie filmowane, autorem scenariusza do niektórych adaptacji był sam Williams. Najbardziej znane filmy nakręcone na podstawie sztuk Williamsa to Tramwaj zwany pożądaniem (z Marlonem Brando i Vivien Leigh), Kotka na gorącym blaszanym dachu (z Paulem Newmanem i Elizabeth Taylor) oraz Noc iguany (z Richardem Burtonem i Avą Gardner).
Jeden z najważniejszych dramatopisarzy XX wieku.

Wybrane dramaty:
1940 - Battle of Angels (1940)
1944 - Szklana menażeria (The Glass Menagerie)
1947 - Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire)
1948 - Summer and Smoke
1951 - Tatuowana róża (The Rose Tattoo)
1955 - Kotka na gorącym blaszanym dachu (Cat On a Hot Tin Roof)
1959 - Słodki ptak młodości (Sweet Bird of Youth)
1961 - Noc iguany (The Night of the Iguana)

Źródło: Wikipedia, E-teatr

(ak)
Dziennik Teatralny
26 lutego 2021

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...