Tennessee Williams na otwarcie sezonu

"Kotka na rozpalonym..." - reż. Kuba Kowalski - Teatr Polski, Poznań

Pierwszą premierą Teatru Polskiego w Poznaniu w sezonie 2011/2012 będzie "Kotka na rozpalonym blaszanym dachu" Tennessee Williamsa w reż. Kuby Kowalskiego. Sztuka amerykańskiego pisarza będzie zarazem pierwszą premierą w odnowionej Malarni

„Kotka...” Tennessee Williamsa to przede wszystkim portret zakłamanej rodziny. Z okazji urodzin patriarchy, plantatora miliardera, przyjeżdżają do rodzinnego domu jego dwaj synowie z żonami. Jubilat obchodzi swoje ostatnie urodziny – jest śmiertelnie chory na raka. Nie wie o tym jego żona, nie wie sam chory; wiedzą synowie i synowe. Pomimo wysiłków żony i sztucznie wytwarzanej przez nią świątecznej atmosfery, spotkanie rodzinne przemienia się w awanturę, seans upokorzeń i prania brudów.

Tajemnice z przeszłości wychodzą na światło dziennie, frustracje i niespełnione pomysły na życie wybuchają na rodzinnym forum. Starszego syna rodzice traktują jak pomagiera, widzą w nim tylko zatrudnionego przez nich prawnika; on wraz z żoną, matką pięciorga dzieci, całe życie realizuje narzucony mu scenariusz odpowiedzialnego obywatela, godnego następcy ojca. Młodszy syn, uwielbiany przez rodziców, popada w alkoholizm i rujnuje błyskotliwą karierę sportową; opłakuje śmierć rzekomego „przyjaciela” i zmaga się ze swoją tożsamością seksualną. Jego żona, sfrustrowana emocjonalnie i seksualnie, samotna i bezdzietna jest na granicy szaleństwa. Nie daje jednak za wygraną i walczy. O co? O mężczyznę, z którym spędziła lata, o swoją pozycję w rodzinie, wreszcie o majątek, który zostawi po sobie śmiertelnie chory ojciec jej męża.

W spektaklu zagrają Teresa Kwiatkowska, Barbara Prokopowicz, Ewa Szumska, Michał Kaleta, Wojciech Kalwat, Jakub Papuga, Andrzej Szubski. Scenografię i kostiumy przygotuje Katarzyna Stochalska; reżyserią świateł zajmie się Damian Pawella, a dramaturgią Julia Holewińska.

Premiera spektaklu: 22 października 2011 r. w Malarni.

(-)
Materiały Teatru
9 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia